[Czytam synkowi] Mrówki

mrówkiDziś bonusowe [Czytam synkowi]. Zdecydowałem się na napisanie tej notki dzisiaj, bo jeszcze tylko jutro zbieram pytania do  Pani Katarzyny Bajerowicz, współautorki Opowiem Ci mamo co robią mrówki.

Moje dzieciaki bardzo lubią zabawę w szukanie szczegółów, każdą gazetkę obaj zaczynali/zaczynają od zabawy w znajdź różnice.
Kiedyś z Młodym Starszym podczas krótkiego pobytu w Birmingham wszedłem do księgarni, zaparł się w niej nogami i odmówił opuszczenia lokalu zanim nie kupiłem mu kompletu książeczek „Where’s Wally?”. Zabawa w nich polega na poszukiwaniu określonej postaci na kolejnych, bardzo kolorowych i pełnych szczegółów obrazkach. Najpierw szukamy Wallego, potem jego koleżanki, czarodzieja, jego magicznej laski i tak do końca książeczki. Potem babcia kupiła nam podobną zabawę ze Smerfami w roli głównej. Młody Młodszy zwany Maszynem Losującym również bardzo szybko złapał bakcyla. I o ile ze Smerfami jeszcze jakoś mu to idzie, może nie najlepiej, ale jednak, to Wally okazał się dla niego zbyt trudny.

Na szczęście Nasza Księgarnia pomyślała o tych najmłodszych miłośnikach zabawy w spostrzegawczość i przygotowała dla nich idealną pozycję czyli Opowiem Ci mamo co robią mrówki. Książeczka składa się z kilkunastu bajecznie kolorowych rysunków Katarzyny Bajerowicz uzupenionych w większości przypadków zabawnymi wierszykami Marcina Brykczyńskiego. Rozwiązanie takie daje książce sporą przewagę nad jej angielskimi odpowiednikami, z którymi spotkaliśmy się wcześniej. Maluch nie szuka ciągle tego samego na kolejnych stronach, wierszyki są bowiem swoistą instrukcją obsługi dla kolejnych rysunków. A, że do tego teksty są zabawne to i frajda całkiem spora. Szukaliśmy mrówek, ślimaków, świetlików i całego mnóstwa owadziej menażerii, a „robalowa” przygoda pewnie będzie kontynuowana, ponieważ na jednej ze stron tekst nie będący wierszykiem zachęca do tego maluchy jednoznacznie i proponuje użycie szkła powiększającego.

Nam się podobało, nie jako jakaś długa lektura, raczej jako książka do zabawy. Świetne rysunki i zabawne wierszyki gwarantują, że wrócimy do niej któregoś wieczoru.

 

17 komentarzy Dodaj swoje
  1. Widziałam tę książkę na targach – kusiła, ale duża rozmiarowo jest, no i moja młodzież na granicy wiekowej grupy docelowej, więc nie kupiłam…

  2. Widziałam tę książkę na targach – kusiła, ale duża rozmiarowo jest, no i moja młodzież na granicy wiekowej grupy docelowej, więc nie kupiłam…

Dodaj komentarz