Absolutnie subiektywna i całkowicie nieprofesjonalna lista dziesięciu najważniejszych blogów książkowych w Polsce, odsłona trzecia

kurtynaNadszedł styczeń, nadeszła pora na kolejną listę, aż dziw bierze, że to już trzecia. Są zmiany, mniejsze i większe, mam nadzieję, że udało się przygotować ciekawy, wartościowy przekrój książkowej blogosfery, a równocześnie zwrócić waszą uwagę na nowe, interesujące miejsca.

Lista główna

Kolejność alfabetyczna, przynajmniej taką mam nadzieję.

beznadziejnie Beznadziejnie zacofany w lekturze – kolejny rok, nieustająco wysoki poziom, pojawił się na drugim miejscu w rankingu „Press”. Mógłby spróbować częściej zaspokajać potrzebę czytania jego notek u swoich fanów. Na mieście mówią o nim, że Mądry i wyważony jak zawsze
czytambolubie Czytam bo lubię – chyba blog o największej „sile rażenia”, fanpage z osiągami niedostępnymi dla nikogo innego. W 2015 nastąpiła przeprowadzka na własną domenę
czytamrecenzuje CzytamRecenzuje.pl – jeden ze specjalistów od reportażu, kolejny z rankingu Press. Jako jeden z niewielu publikuje statystyki i bez krygowania przyznaje się, że ma wpływ na swoich czytelników.
god God Save The Book – kolejny rok utrzymuje poziom osiągalny tylko dla niewielu. W ubiegłym roku doceniona przez „Press”, pokazuje, jak pięknie można się rozwijać metodą ewolucji zamiast rewolucji. No i ta cudowna zwięzłość.
kot Kronika Kota Nakręcacza – kolejna specjalistka od literatury faktu, kolejna „zapressowana”, nieustająco dostarczająca swoim fanom ciekawych tekstów, zaraża pozytywną energią. Przyznaje, że choć książki nie były z nią od zawsze, to teraz są jednym z ważnych elementów otaczającej ją rzeczywistości. Prywatnie i zawodowo.
ksiazkimojej Książki mojej siostry – dwie siostry, które potrafią regularnie zaskakiwać doborem tekstów. W 2015 wylądowały w pierwszej trójce plebiscytu na blog roku, napisała o nich „Gazeta Wyborcza”.
miasto

Miasto Książek –  jeden z blogów książkowych, który mógłby znaleźć się w Sèvres pod Paryżem jako wzorzec bloga książkowego. Poziom tekstów budzi zazdrość i onieśmielenie, można spotkać u niej książki, których w Polsce jeszcze nie ma.

mysli Myśli i słowa wiatrem niesione – autorka tego bloga ma chyba siostrę bliźniczkę, albo nawet dwie, sądząc po tym, jak bardzo bywa aktywna. Jest chyba na każdym interesującym spotkaniu związanym z czytelnictwem, a jej relacje są słynne w całej blogosferze. Do tego zawsze interesujące i budzące emocje recenzje dają nam w sumie świetny blog.
wielki_buk Wielki Buk – Olga, i wszystko jasne
wyliczanka Wyliczanka – to blog, który znam najmniej, ale to co udało mi się na nim odkryć w ostatnim czasie powoduje, że zdecydowanie nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu.

Zapasowa piątka

To Ci, którzy wskoczą do dyszki, kiedy tylko zrobi się coś wolnego :)

czytamto Czytam to! – nowocześnie, zawsze ciekawie, zawsze różnorodnie. W końcu Czytanie ma być przyjemnością!
krytycznym Krytycznym okiem – w blogosferze chyba od zawsze. Przez jednych uwielbiany, przez innych mniej, ale ważne, że nigdy nie schodzi poniżej pewnego wysokiego poziomu tekstów. Z jego opiniami liczy się chyba każdy wydawca.
kurzojady Kurzojady – moim zdaniem wybrali jeden z najbrzydszych, najmniej czytelnych szablonów dostępnych na blogspocie. Ale pojawiają się regularnie w każdej dyskusji na temat interesujących i wartych uwagi stron. Tak, wiem, że wygląd to niezbyt ważny element w tym biznesie, ale zanim zacznę tam coś czytać, to dostaję oczopląsów, gdyby nie to, byłaby pierwsza dyszka.
okruchy Okruchy.pl – Literacki Blog Roku 2015, skrupulatnie zbiera okruchy kultury.
owca Owca z książką – Owca robi to trochę po swojemu, trochę inaczej niż wszyscy, ale robi to dobrze i gdy w dziesiątce zrobi się miejsce, z pewnością zasłużenie do niej wskoczy :)

Coś dla młodszych i od młodszych

Nowa kategoria, bo idzie nowe !

ksiazkowe Książkowe kocha, nie kocha – jeszcze niedawno dwie, teraz jedna autorka. Zobaczymy, jak będzie po zmianach, literatura, którą tam znajdziecie, to przede wszystkim Young Adult.
patopei Książki Widziane Oczami Patiopei – to blog pisany przez uczennicę liceum, znalazł się w finale Bloga Roku i nie był to zdecydowanie przypadek.
naczacie Książki na czacie – gimnazjalista z listą nagród długą na dwa ekrany zdecydowanie wart jest uwagi i sprawdzania, co też niesie za sobą to nowe, urodzone już w tym wieku pokolenie.

Blogi warte uwagi

Tutaj krótka lista blogów, które są zdecydowanie zbyt mało popularne albo wkrótce będzie o nich głośno. Niektóre dopiero poznaję, ale zdecydowanie czymś mnie ujęły.

bezszmer bezszmer  – mieszka w Londynie, pracuje wśród książek. Choć pisze głównie o literaturze angielskiej, to najczęściej można ją dostać po polsku. Znajdziecie tam prawdziwe perełki, powieści sprzed lat czy klasyków którzy u nas już powoli popadają w zapomnienie.
buksy Więcej niż pierwsza czytanka – to chyba jeden z najstarszych blogów o książkach, peek-a-boo ponoć pierwszy post napisała w 2006, choć na blogu już go nie ma. Ciekawe spojrzenie na czytane książki i zaskakujące zdjęcia to niektóre z atutów tego bloga.
ekruda Ekruda – autorka świetnego cyklu Trójka Ekrudy, teoretycznie miłośniczka literatury non-fiction, ale pisze również o tytułach z zupełnie innych obszarów. Także audiobukuje ;)
jane Jane Doe – czyli Grażyna Gęsicka to specjalistka od kryminałów. Jeśli czytujesz taką literaturę, to MUSISZ do niej zaglądać, żeby wiedzieć, co w kryminale piszczy.
rozkminy Rozkminy Hadyny – rozkminia, organizuje, wyzywa, zaczepia, działa i pisze. Za mało ją odwiedzacie.
maly_pokoj Mały pokój z książkami – macie dzieci? Musicie tam zaglądać. Będziecie mieli? Musicie tam zaglądać. A jak nie, to może warto pomyśleć o wnukach ;)

Legendy blogosfery

Lista legend powoli mi się rozrasta :)

galeria Galeria Kongo – Marlow już do mnie nie zagląda, na szczęście czasem wciąż rzuca okiem na teksty Secrusa. My wciąż u niego bywamy, bo to jakość sama w sobie.
czytankianki Czytanki Anki – tutaj pozostawię ubiegłoroczną rekomendację, bo nie straciła nic ze swojej aktualności. Na tym blogu chyba przynajmniej raz był każdy piszący o książkach. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej.
kreatywa Kreatywa – Klaudynie niedługo się przekręci blogspotowy licznik ;) W ubiegłym roku pierwsza dyszka, ale powoli zmniejsza liczbę książkowych wpisów, dlatego teraz tutaj.
ksiazkowo Książkowo – tutaj nadal bez zmian, Taterę znają wszyscy, szkoda jednak, że jest jej ostatnio mniej. Wiem, że to był dla Agnieszki trudny rok, mam nadzieję, że 2016 będzie bardziej udany.

Special Prize

Dwie nagrody specjalne. Jedna dla bloga, który zaskakuje, urzeka i daje czadu, a druga dla króla książkowego Instagrama, faceta, który rozwija się w tempie ekspresowym.

pyza Pierogi pruskie. Specjały książkowe Pyzy Wędrowniczki – to niepowtarzalny blog prowadzony przez tajemniczą Pyzę, nawet przesyłki do niej należy adresować tym nickiem. Świeże, nieszablonowe spojrzenie na wiele tematów powoduje, że otrzymuje tramwajowe SPECIAL PRIZE! Dlaczego tutaj? Bo nie sposób tego bloga łatwo sklasyfikować :)
nowalijki Nowalijki – zaczęło się od obserwowania Tomka na Instagramie, potem zaczął blogować i nie dość, że robi to świetnie, to jeszcze sypią mu się współprace w tempie ekspresowym.  A na tym Instagramie dostarcza wciąż cudownych treści.

Photo credit: Theen … via Foter.com / CC BY-NC-SA

78 komentarzy Dodaj swoje
 1. Dziękujemy, jest nam niezmiernie miło znaleźć się w tak dobrym towarzystwie :) Wszystkim serdecznie gratulujemy :) Pyza bez wątpienia zasługuje na Nagrodę Specjalną i sądzę, że pisząc tak dużo, ciekawie i na stałym wysokim poziomie poszybuje wysoko! Jeśli tylko będzie chciała ;)

 2. :) O Matko! Nawet przez myśl mi nie przyszło, że znajdę się na tej liście. Janku Nowalijki pięknie dziękują! To zaszczyt znaleźć się wsród tych wszystkich blogów. Wszystkim serdecznie gratuluję! Ale emocje … :)

 3. Dzięki, Janek!
  Nie tylko za awans do pierwszej dziesiątki (szampan już się chłodzi), ale za wspomnienie o relacjach, które w diabły miałam rzucić już setki razy. Dziękuję! :)

  1. Ann, no co ty ! Zwariowałaś?
   Ja to mam czasem wrażenie, że jakby nie ty, to niektórych spotkań by nie było ! Robią je dopiero wtedy, jak się zwiedzą że przyjdziesz :D

 4. Gratulacje, gratulacje!

  Oraz CZYTAM JE! Prawie wszystkie, o (Małą półeczkę z książkami od lat, cieszę się, że ją tu widzę)!!!

  Mam nadzieję, że żaden nie zawiedzie nadziei Szanownej Kapituły, jako ja uczyniłam w roku ubiegłym, chlip.

 5. O rety, dziękuję! Jak rok temu czytałam to zestawienie, to trafiłam do wielu bardzo fajnych miejsc, więc bycie wśród tych wielu fajnych miejsc w tym roku (i znowu odkrywam takie, których nie znam, a to jest świetna sprawa) to jest naprawdę radosna rzecz! Ogrzewacie moje serce, panie motorniczy, wśród mroźnej zimy :). A pan listonosz lubi przynosić paczki do Pyzy, zawsze je anonsuje: „znowu mam coś dla koleżanki!”, więc jak można w takiej sytuacji nie być tajemniczym, zawodu nie można przecież robić ludziom :).

 6. Pięknie dziękuję i kłaniam się nisko, a teraz lecę pisać, bo dostałam porządną dawkę motywacji ;)
  Liczę, że w nowym roku w końcu uda nam się spotkać gdzieś w tym smogu i podziękuję osobiście :)

 7. Jestem legendą, wow! Dziękuję :) Chociaż chciałam zaznaczyć, że nie piszę mniej o książkach, tylko częściej o innych sprawach, przez co trochę się to rozmywa. Ale taka właśnie Kreatywa miała być od początku – wielotematyczna.

  Pierogom pruskim też dałabym wyróżnienie specjalne, gdybym takowe rozdawała. To najwspanialsza perełka polskiej blogosfery i dowód na to, że o książkach można pisać niebanalnie i z pomysłem.

 8. Bardzo, ale to bardzo dziękuję za takie wyróżnienie. Nie spodziewałam się znaleźć swojego bloga na tak znaczącej liście. Nadal próbuję dojść do siebie, bo ciężko było mi uwierzyć w to co widzę :D Bardzo dziękuję uznanie i taką miłą niespodziankę. I dzień od razu stał się lepszy ;)

 9. Jak ja się zacofałam przez ten ostatni rok. Wielu z tych blogerów w ogóle nie kojarzę. Czas wrócić w łaski blogosfery i więcej pobiegać po innych blogach. Bardzo mi tego brakuje i rzeczywiście zaniedbałam tę sferę blogowania, więc krok po kroku będę zapoznawać się z nieznanymi z Twojego rankingu. Do Ciebie też wreszcie muszę wrócić, bo uwielbiam Twoją twórczość a nie pamiętam kiedy ostatni raz tutaj byłam. Przepraszam! Będę się teraz rehabilitować ;)

Dodaj komentarz