Nikt tego nie robi, czyli absolutnie subiektywna i całkowicie nieprofesjonalna lista dziesięciu najważniejszych blogów książkowych w Polsce

Skoro nie ma najmniejszych szans na to, aby blogerzy książkowi trafili do jakiegoś rankingu wyróżniającego ich w zakresie bycia opiniotwórczym to postanowiłem zrobić własny. Robiony całkowicie z głowy i na pałę, ale może stanie się początkiem interesującej dyskusji i za rok uda się nam wspólnie stworzyć bardziej profesjonalny.
Kolejność na liście jest całkowicie przypadkowa i w żaden sposób nie wartościuje moich sądów. Część blogerów z listy znam osobiście, niektórych nie, paru osób nie zdarza mi się czytać zbyt często, ale wiem, że są opiniotwórczy. Są na niej też tacy za którymi najnormalniej w świecie i po ludzku nie przepadam ;). Na pewno kogoś znanego i uznanego pominąłem, ale to subiektywna lista, tylko te blogi, na które zdarzyło mi się zajrzeć choć raz.
Zapraszam!

Podstawowa dziesiątka 

Zacofany w Lekturze

Kto zna ten wie za co, kto nie zna niech pędzi sprawdzić. Jedyny znany mi bloger który w prywatnej rozmowie był w stanie przekonać autorkę książek do napisania kolejnej, prawdopodobnie dość nietypowej dla jej twórczości.

Agnieszka Tatera czyli Książkowo

Jedyna znana mi osoba w blogosferze „siedząca” po obu stronach tego biznesu i potrafiąca robić to naprawdę dobrze. Jak ona godzi pracę w wydawnictwie z profesjonalnym blogowaniem to prawdziwa zagadka.

Fenrir czyli Zaginiony Almanach

Najbardziej opiniotwórczy bloger w zakresie fantastyki. Marudny, upierdliwy, zbyt kategoryczny w większości swoich sądów. Ale budzi nieustające zainteresowanie i w swojej dziedzinie naprawdę profesjonalny, prawdopodobnie każe usunąć się z tej listy, ale na szczęście nie ma na to najmniejszego wpływu

Maja Sieńkowska czyli Wiecznie Za..czytana

Wiecznie zaczytana to blog z listy który znam najsłabiej, ale jak wszedłem na Facebookowy fanpage spadłem z krzesła, szacun dla tej Pani, chyba największa liczba polubień nie będących związanych jednoznacznie z nazwą

Dariusz Dłużeń czyli AleKulturka.com

Różnorodność, profesjonalizm, świetne vlogi, a wśród nich znakomite wywiady. Kultura pełną gębą panie święty :)

Elżbieta Zdanowska czyli Kombajn Zakurzonej 

Ciekawie, ciepło, profesjonalnie i sympatycznie. Nominowana w tym roku do Papierowego Ekranu. A do tego TROCHĘ KURTURY :)

Miłośniczka książek

Mnóstwo ciekawych rzeczy na blogu, świetne wyzwanie, ilość odwiedzin imponująca jak na tą branżę i ogromna popularność sądząc po ilości komentarzy :)

Book z nami 

Bardzo ciekawa inicjatywa ocierająca się też o kulturę szeroko pojętą. Życzę powodzenia w dalszym rozwoju projektu.

Jarek Czechowicz czyli Krytycznym okiem
Według mnie najbardziej opiniotwórczy bloger w Polsce jeśli chodzi o literaturę głównego nurtu. Czytany przez ludzi zupełnie niezwiązanych z blogosferą, a to całkiem sensowny wyznacznik sukcesu.

Tramwaj nr 4

Od jakiegoś czasu jest nas dwóch – Oisaj i Secrus. Kominek umieszcza się zawsze, więc żeby nie zostać oskarżonym o fałszywą skromność również nas umieszczam :) A poza tym i tak ubiegły rok należał do Tramwaju ;)

Nagrody specjalne
 

Magnolie

Bo nie dość, że ciekawie i fachowo, to jeszcze jeden z pierwszych blogów książkowych który zaczął wyciągać nas z siermiężnych i brzydkich szablonów.
Śląscy blogerzy książkowi
Świetna inicjatywa, oby więcej takich.

Sprawo-zdanie
Za zwięzłość wypowiedzi.

Ann RK 
Za wymyślenie całej tej zabawy, jak lista to jakaś nagroda specjalna musi być :)
110 komentarzy Dodaj swoje
 1. „Są na niej też tacy za którymi najnormalniej w świecie i po ludzku nie przepadam” – to o mnie? :P Może rozwieję część legendy, ale do niczego Ałtorki nie namawiałem, wysunąłem jedynie sugestywną sugestię, która padła na żyzny grunt :D

 2. Cholera znowu się nie załapałam do rankingu ;) ale tak całkiem serio to w kontekście Kominka całkiem zacna rzecz. I jeszcze powinna być kategoria dobrze rokujących :)

  Serdeczności :)

 3. Oż w mordę, jestem w jakimś rankingu, aaaaaaaaaaaaaa! :D :D :D To nic, że w absolutnie subiektywnym i całkowicie nieprofesjonalnym, toż to i tak wstęp do kariery ;) Piniądze, sława i gorące ciacha gwarantowane! Oh, wait, to lista blogerów książkowych… :>

 4. Znów mnie nie ma, ehhh, najpierw Kominek, teraz tu, czas kasować stronę i się zabijać :(

  A tak poważnie. Wielu z tych stron nie znałam, więc dziękuję za polecenie. Inicjatywa rewelacyjna, skoro gdzie indziej jesteśmy pomijani, bo trafiliśmy w niszę, to sami o siebie dbajmy i róbmy rankingi, ja mogę nawet pomagać przy tym!

  A, i udostępniłam całość na fb :D

 5. Znam tylko cztery blogi, z podanych przez Ciebie. Widzę jednak, że już dawno zostałam w tyle i nie jestem w stanie śledzić wszystkich nowych blogów i portali. Za dawnych czasów, gdy była nas garstka, było łatwiej.

  1. Extra nagrodę też popieram, a do Miasta książek zajrzyj choć raz. :)
   Ja w powyższym zestawieniu znalazłam 3 nieznane mi blogi – z pewnością zajrzę!

  2. Coś mi mówiło, że możesz nie znać bloga Padmy, temu też o nim wspomniałem – z całego serca polecam dodać „Miasto książek” do obserwowanych, bo warto, że hej! :)

  1. Johnie Carter a jesteś w stanie wskazać kogoś bardziej opiniotwórczego w tej dziedzinie? Owszem Fenrir jest marudny, upierdliwy i wkurzający, to oczywista oczywistość, ale na polu fantastyki odwala niezłą robotę.

 6. Ojej, ale miło, dziękuję ♥
  To prawdziwe wyróżnienie znaleźć się w czyimś rankingu i nie ważne, że nieprofesjonalnym. Dla mnie właśnie zdanie osób „normalnych”, nie-celebrytów liczy się bardziej, bo moim zdaniem jest bardziej uczciwe :) Dlatego dziękuję :D
  A co do listy blogów, to większość znam (Ciebie, Fenrira, Taterę, Darka, Zacofanego, Magnolie czy AnnRK) :) Choć widzę też kilka nowych miejsc, które z pewnością odwiedzę :)

  1. Staramy się( a raczej, ostatnio dziewczyny się starają, ja je wspieram mentalnie), by pokazać, że Śląsk to nie tylko kopalnie i klasa robotnicza.
   Ale! Jak mi się uda w końcu zmienić pracę, to mam nadzieję działać więcej, I jako ŚBK, i jako Kroniki Nomady: mam już w głowie kilka fajnych tematów, związanych z literaturą i książkowym blogowaniem. Zatem: trzymaj kciuki, obym w końcu pokonała złośliwy los :)

 7. W imieniu ŚBK dziękujemy za wyróżnienie :) blogi zacne, znam i odwiedzam. ja tam lubię rankingi wszelakie, poza tym zawsze można natknąć się na jakiś blog, o którym się nie słyszało wczesniej

 8. Ponieważ współ-poszczułem Cię na tę listę, to będę musiał teraz wszędzie tam zajrzeć?
  …ale zgłaszam pretensję, widzę zasadniczy brak;-) Powinna być kategoria Inspiracje a w niej Kominek… a co tam, niech ma… w końcu zainspirował Cię, co nie?

 9. Osobiście regularnie czytuję z tego zestawienia chyba tylko bookznami.pl. Nie czytuję natomiast wszystkich tych blogów, które jedynie recenzują książki, nie zajmując się innymi sprawami z nimi powiązanymi. Moim zdaniem, takie blogi nie zasługują na miano blogów książkowych, a co najwyżej: recenzenckich.

  1. A blog recenzencki to jakaś gorsza wersja jest wg Ciebie? Pytam, bo wyplułeś to słowo jakby to jakieś przekleństwo było.
   Możemy dzielić blogi na książkowe, recenzenckie i literackie, a następnie na podkategorie: kryminalne, fantastyczne itd. ale w pewnym momencie zacznie to przypominać budowę dzidy bojowej. Brzytwa Ockhama jako jedyne rozwiązanie.

  2. Chyba coś Ci się pomyliło Mikołaju, albo nie byłeś na większości z nich. Nawet trzymając się twojej kiepskiej argumentacji to recenzencki w tej stawce jest MOŻE jeden.
   I brawa dla Viv

  3. Po przemyśleniu stwierdzam, że jednak wielu z nas załapałoby się na nazwę bloga książkowego… W końcu poza recenzjami są stosiki, podsumowania, relacje ze spotkań… rankingi… ;-)

 10. Świetny pomysł i inicjatywa! Choć nie wszystkie blogi znam, to muszę przyznać, że każdy z nich jest warty uwagi :D Szkoda tylko, że miejsc na podium tak mało, bo ja bym jeszcze kilka dostawiła. :DD

 11. Pierwsza trójka jak najbardziej znalazłaby się i w moim top10 najlepszych blogów książkowych:)
  Może nie na tych miejscach, ale byliby na pewno. Jeszcze pewnie ktoś z pozostałych – chyba się zbiorę w sobie i stworzę swój ranking.

  A poza tym FOCH;( bo dla mnie miejsca zabrakło…

 12. Gdybym tworzyła swój subiektywny ranking, część osób bym dodała. Nie wiem, czy wyrzuciła, bo nie wszystkich znam, albo nie wpadam do nich tak często, ale wymieniłeś większość blogów, na które zaglądam i które by u mnie się w rankingu pojawiły. ;)
  Teraz nie możesz powiedzieć, że w rankingu Cię nie ma. Kominek stworzył swój, Ty swój. Dwa rankingi, ale chociaż w jednym jesteś!

  1. To ja, Aga z Czytam, bo lubię.

   Weszłam tutaj po raz pierwszy widząc, że od wczoraj generowane są z tej strony jakieś wejścia na mój blog i od razu dowiedziałam się czegoś na swój temat. Skomentuję krótko: to, że nie udzielam się na Waszych blogach, nie uczestniczę w kółku wzajemnej adoracji, nie oznacza, że kupuję „lajki” na allegro.

   Swój blog Czytam, bo lubię prowadzę intensywnie, bez przerw, przez ponad 5 lat pod tą samą nazwą i adresem. Fanpage ma 3,5 roku i żyje tylko dlatego, że podobnie jak blogowi, poświęcam mu swój czas. Nazwę bloga wymyśliłam sama, kilka miesięcy przed pojawieniem się w telewizji programu o tym samym tytule.

   27 tys. lajków nie jest, jak sugerujecie wynikiem transakcji handlowej, lecz mojej wytrwałości i codziennej pracy. Nie zależy mi na lajkach, ale cieszy mnie, że są osoby, które lubią odwiedzać blog i stronę na FB.
   Dodam jeszcze, że jak sama nazwa wskazuje czytam, bo lubię, a nie czytam dla popularności i rankingów. Mimo tego mój blog został doceniony przez magazyn Press. Dziwne więc, że bloga nie znacie skoro, jak piszecie, uważacie się za ekspertów od blogosfery książkowej.
   Życzę Wam wytrwałości w prowadzeniu swoich blogów i fanpejdży. Pozdrawiam, Agnieszka Kalus

  2. Prrr. Wstrzymaj konie, nie wysyłaj wojsk zmechanizowanych :)
   To tylko Fenrir wyraził niepochlebną opinię, a on już tak ma. Nikt nie umniejsza twojego sukcesu, to naprawdę imponujący wynik.

 13. Nie ma Recenzjum? Gad demyt. Trzeba zakasać rękawy!

  A tak serio, to ciekawe zestawienie i niektórych blogów nie znałem, więc teraz z zainteresowaniem będę je śledził :)

 14. Sprawozdanie to wielogłos, za to recenzje z premedytacją krótkie, przy takiej nagrodzie specjalnej wypada podziękować zwięźle i w jednym zdaniu, bardzo się cieszę/cieszymy, że nas podczytujesz, bo chyba tak, skoro tak?;)

  1. @Andrzej K.Appelt Bywam tu częściej, tylko siedzę cichutko i czytam, nie widać mnie:)
   @Oisaj Miło słyszeć, ale i dobrze wiedzieć, ze jesteście Wy wszyscy, wymienieni i nie powyżej, którzy piszecie o książkach dłużej i więcej:)

 15. Większość blogów z zestawienia znam, choć nie bywa na nich zbyt często, mimo moich (już) 4 lat w blogsferze ;P Bardzo się cieszę, że znalazł się w wyróżnionej dziesiątce Kombajn Zakurzonej – moje zeszłoroczne odkrycie, a także Książkowo – podglądane z nieśmiałością i nieniknącym uśmiechem na ustach ;) Myślę, że wyróżnienie jak najbardziej należy się też blogowi Magnolie i to nie tylko ze względu na świetny szablon ;)

 16. Juz wiem, czego mi brakuje na Twojej stronie! Brakuje mi przycisku „Lubię to” pod komentarzami (napisała osoba calkowicie skrzywiona za sprawą lajków na Fecebooku ;)).

  Ale cóż pocznę, że notkę i komentarze czytało mi się z równa przyjemnością :).

Dodaj komentarz