Notatek.pl, jak sam studiowałem, szans nie było na takie cuda

notatekZakładam, że studenci poza notowaniem czytają też czasem książki. W związku z tym zaczynamy współpracę z portalem notatek.pl. Zobaczymy, jak się będzie układała, a na razie kilka informacji, o co w tym wszystkim chodzi. Za moich czasów standardem było pisanie własnych notatek oraz kserowanie ich od kolegów, którzy pisali najbardziej czytelnie. Mówię, że od kolegów, bo koleżanki żadnej na moim kierunku nie uświadczyłem. Teraz jednak technologie są dosłownie wszędzie. Zawitały także do takiej dziedziny naszego życia, jak notowanie na wykładach. Coraz rzadziej studenci muszą jeździć do biblioteki, by odrobić zadanie domowe, a gimnazjalista chyba by się popukał w głowę, gdybym mu to zaproponował. W dzisiejszych czasach prawie każdy człowiek posiada w domu komputer z dostępem do Internetu. Uczniowie oraz studenci, korzystając z sieci bez problemu mogą znaleźć niezbędne materiały do nauki.
Ja jeszcze nie potrafię do końca wykorzystywać tych technologii do nauki, ale widzę, ze zarówno mój syn jak i spora gromadka znajomych świetnie sobie z tym radzi. Młodzież coraz częściej przestaje drukować znalezione pomoce naukowe, dziś wybierają oni naukę na urządzeniach przenośnych. W poszukiwaniu notatek z materiałami, zaglądamy na strony wydziałów, fora dyskusyjne, strony swoich uczelni czy serwisy społecznościowe. Nawet w szkole podstawowej tworzą się już grupy na serwisach społecznościowych służące nie tylko wspólnej rozrywce, ale także wymianie informacji związanych ze szkołą.

Notatek.pl wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnych młodych ludzi. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy wchodzimy na jedną stronę internetową i za pomocą kilku kliknięć ściągamy potrzebne materiały z wykładów. Portal notatek.pl jest rozwiązaniem problemu rozproszonych notatek w sieci. Znajdziemy na nim ogromną bazę notatek z każdej dziedziny nauki, przykładowo: matematyki, biologii, czy prawa. Notatki posegregowane są według przedmiotu, wykładowcy, a nawet według uczelni. Teraz bez problemu będziecie mogli szybko i łatwo znaleźć potrzebne dla siebie pomoce naukowe.

Secrus: Ja tylko dodam, jako że współpraca obejmuje także moją skromną osobę, że portal – jeśli tylko zaskarbi sobie zaufanie dużej społeczności studenckiej – może być czymś naprawdę pomocnym. Każda reklama się przyda, bo nietrudno zauważyć, że inicjatywy tego typu opierają się przede wszystkim na aktywności odwiedzających, nie tylko tych biernych, pobierających dane z serwerów, ale także dzielących się efektami swojej pracy. Wiedza to dobro wspólne, a wiedza czekająca na przyswojenie jest dodatkowo znakomitym motorem do działania. Nie ukrywam, że sam w sporej części edukacji miałem stosunkowo ograniczony dostęp do internetowych dóbr, ale zawsze – jeśli tylko umiało się korzystać z nich mądrze – uważałem je za cenne. Notatki i tak wolę mieć na papierze, więc drukarka jest urządzeniem niezbędnym, a jako student filologii polskiej zaprzyjaźniłem się z biblioteką, czytelnią i każdą inną formą zdobywania materiałów do nauki. Notatki jednak, te skrupulatnie prowadzone i udostępniane przez dobrych studentów, są wiedzą skondensowaną, niezwykle poręczną i potrzebną w obliczu mnogości uczelnianych obowiązków. Miejsce skupiające je na zasadzie kryteriów, które Janek wymienił wyżej, może znacznie ułatwić nam wszystkim pracę. Zainteresowanie się projektem notatek.pl powinno przynieść same pozytywne skutki.

Zerknijcie, może się wam przyda.