Komiks Różne 

Pewna nagroda komiksowa

koloDziś nas nie ma, ja kończę Epopeję, całkiem dobry zbiór opowiadań fantasy, a Secrusa dopadło studiowanie. Biedak ma ponoć sześć kolokwiów w tym tygodniu. Dotarła do mnie jednak informacja prasowa na temat pewnej nagrody komiksowej, może będziecie ciekawi? Zapraszam do zerknięcia.

Złoty Puchar, nagroda im. Janusza Christy za osiągnięcia w dziedzinie komiksu tym razem trafia do Tomasza Kołodziejczaka.

eg_zlotyTegoroczny „Złoty Puchar”, czyli nagrodę im. Janusza Christy za działalność w sferze popularyzacji polskiego komiksu otrzymał Tomasz Kołodziejczak, wydawca Komiksów i Gier Planszowych Egmont Polska, Szef Klubu Świata Komiksu.

Kapituła nagrody doceniła ogromny wpływ Tomasza Kołodziejczaka na rynek komiksów w Polsce. Szczególną uwagę zwróciła na realizowany przez niego imprint Klub Świata Komiksu, który przez 15 lat popularyzuje sztukę komiksu wśród polskich czytelników. Kapituła doceniła też inicjatywę reprintów klasycznych polskich komiksów oraz ekskluzywnych Antologii Komiksu Polskiego. Nagrodzony jest także pomysłodawcą konkursu im. Janusza Christy na komiks dziecięcy.
To co wyróżnia Tomasza Kołodziejczaka, to aktywna działalność w środowisku komiksowym a przede wszystkim jego otwartość, nieustający entuzjazm i zaangażowanie w promowanie komiksu w Polsce.
W laudacji, przewodniczący Kapituły, dyrektor festiwalu DwuTakt, Wojciech Łowicki, powiedział: Tomasz Kołodziejczak od zawsze kojarzył mi się z komiksem. Dodam, że kojarzył się pozytywnie. Człowiek, który potrafił w sposób bardzo inteligentny, przemyślany przybliżyć czytelnikom komiks zachodni, ale również wyciągnąć z czeluści zapomnienia wiele pozycji klasyki polskiej. Albumy te nie tylko zyskały nową oprawę, ale przede wszystkim nowe życie. Bo one rzeczywiście trafiają do czytelnika. Tomasz Kołodziejczak jako popularyzator sprawdza się więc wyśmienicie. Cieszę się, że i my będziemy mieli zaszczyt go wyróżnić. Tegoroczny Złoty Puchar trafia więc – słusznie – w jego ręce.

Nagroda została wręczona podczas Festiwalu Komiksu i Kultury Popularnej „DwuTakt”. Fundatorką Złotego Pucharu jest Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy

kolo_tar– Janusz Christa towarzyszy mi od dzieciństwa. Jako kilkulatek byłem fanem jego komiksów, biegałem po kioskach i wycinałem z ostatnich stron „Świata Młodych” komiks z Kajko i Kokoszem – mówi Tomasz Kolodziejczak. – Jako dorosły człowiek jestem wydawcą komiksów Janusza Christy ale największą przyjemność i zaszczyt sprawiło mi to, że poznałem go osobiście. Spędziliśmy razem dużo czasu na pogawędkach o życiu, polityce, historii i rysowaniu komiksów.

Tomasz Kołodziejczak to jedna z najciekawszych postaci polskiej fantastyki i komiksu, pisarz, wydawca, promotor kultury. Literacko debiutował w 1985 roku, opublikował sześć powieści i kilkadziesiąt opowiadań. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla (w tym za opowiadania „Piękna i graf” i „ Czerwona mgła” z cyklu Ostatnia Rzeczpospolita), a otrzymał ją w roku 1996 za powieść „Kolory Sztandarów”, z cyklu Dominium Solarne. Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. Za powieść „Czarny horyzont”, nominowany do nagrody im. Jerzego Żuławskiego w 2010. Członek legendarnej literackiej grupy Klub Tfurców.
W pierwszej połowie lat 90-tych organizował konwenty, prowadził programy o popkulturze w radiu i telewizji, pisał felietony i recenzje dla miesięcznika „Feniks”. Był redaktorem naczelnym „Magii i Miecza”, na łamach którego stworzył także system rpg „Strefa Śmierci”. Wydawał własne pismo prezentujące polską SF – „Voyager”. Od 1995 roku związany z wydawnictwem Egmont, wydającym najważniejsze i najpopularniejsze dzieła polskiego i światowego komiksu. Sam pisał scenariusze komiksowe dla Przemysława Truścińskiego (ilustratora cyklu „Ostatnia Rzeczpospolita”), Krzysztofa Kopcia, Zbigniewa Kasprzaka, Vicara.

Za działalność wydawniczą i fanowską został wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2013 za zasługi na rzecz rozwoju kultury i za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski został uhonorowany medalem Złoty Krzyż Zasługi.

Powiązane posty

2 Thoughts to “Pewna nagroda komiksowa”

  1. Taki młody człowiek, a tyle zdziałał. Fajnie, że ludziom się chce, dzięki temu, osoby, którym się nie chce (np. ja) mają jak uciec od rzeczywistości XD

  2. Agnes

    Dobrze, że dostał! Niech dalej wydaje!

Leave a Comment