Warto zajrzeć 50 – Więcej świetnych tekstów na jubileusz!

miniWitajcie!

Przyznam, że bardzo poważnie potraktowałem wymianę zdań w komentarzach tydzień temu, by polecić pięćdziesiąt wpisów na pięćdziesiątą edycję Warto zajrzeć, ale mimo wielkich chęci – nie podołałem. Jest za to obficiej niż zazwyczaj, bo prezentujemy aż 17 tekstów, które trzeba przeczytać. Może na setną rocznicę zorganizujemy coś ekstra? ;)

 • Agnes o komiksach? Koniecznie do sprawdzenia! (Na własne oczy widziałem, jak Tintin upiększa ulice belgijskich miast :) )
 • Robinson Kruzoe w galerii kongo – kolejny powrót do klasyki
 • W młodości ukochałem sobie przygodówki tak jak Piotr… Kilka moich typów się znalazło, a jak u Was?
 • Blog roku 2014 analitycznie o „Grze o tron”
 • Grendella i Milvanna okołoksiążkowo o tym, gdzie czytać…
 • Olga z Wielkiego Buka o klasyce literatury – jak mógłbym tego nie polecać? ;)
 • W pełnej książek Samotni drugi tom hiszpańskiego kryminału, który i u mnie pojawi się niebawem
 • O Cervantesie pisałem w tym tygodniu nie tylko ja, ale też Agata. Na Setnej Stronie w starszym wydaniu, więc obeszło się bez kontrowersyj ;)
 • Krakowianka zwierza się zakupowo. A Wy na jakich autorach NIE oszczędzacie?
 • U joly_fh o autorach, którzy żałowali… Większość sytuacji znam, ale może Was któraś z tych ciekawostek zaskoczy?
 • Pierogi pruskie i „książka ze złymi recenzjami”. Oisaj podrzucił do polecenia, ja się zgadzam – świetny tekst!
 • Polecam cały blog Garreta, w tym tygodniu akurat ten ciekawy felieton. Opinie niebanalne, czasem wulgarne, bezkompromisowe, a przy tym wiem, że tylu filmów, ile ten gość widział do tej pory, ja nie obejrzę do trzydziestki :)
 • Kass powraca, trzeba odnotować!
 • U Buffy1977 zawsze coś ciekawego. Tym razem o „Eksperymencie” – polecam zarówno film, jak i recenzję.
 • U Pana Wojciecha zawsze klasyka z najwyższej półki! Sam przymierzam się do Kafki w tym wydaniu i może niebawem dołożę swoje trzy grosze.
 • Jubileusz, więc złamię schemat i polecę siebie – a ściślej mówiąc: Oisaja. W tym tygodniu Tramwaj w ramach nowego cyklu zajechał do Szwecji. Kto jeszcze widział, musi nadrobić.

I na koniec filmowo – Trochę Kurtury jeszcze nikomu nie zaszkodziło :) Tym razem literatura dziecięca i ilustracje, jak zwykle mądrze i z humorem.

38 komentarzy Dodaj swoje
 1. Kusi mnie zrobienie wpisu zdradzającego kulisy tramwaju i pozostałe 33 linki, które nie znalazły się na liście, tylko dlatego że ich autorzy nie spłacili w terminie abonamentu. Stąd na liście wciąż te same gęby… ;-)

  1. Wszyscyśmy na swój osobliwy sposób ograniczeni, siła wyższa :) Choć co nieco nowego się w dzisiejszym zestawieniu pojawiło…

   Jeśli ów kulisowy tekst będzie dobry, to osobiście polecę!

  2. Kasia przyznam się z okazji jubileuszu do czegoś.
   Istnieje jeden, dokładnie JEDEN blog, którego nigdy nie polecę, nawet jeśli będzie tam tekst na miarę nagrody Pulitzera. Wszystkie inne ewentualne „braki” w linkach wynikają tylko i wyłącznie z jakiegoś niedopatrzenia :D

     1. Jak to? Ten lichwiarz, ten krwiopijca, ten kapitalista nie odpala Ci doli? To trzeba wznieść pieśń:
      Precz darmozjadów rodzie sępi!
      Czyż nie dość żerów z naszych ciał?
      Gdy lud wam krwawe szpony stępi,
      Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał.

  1. Jakieś plakaty były, ale przede wszystkim graffiti na budynkach mieszkalnych (Bruksela). Przewodnik nazywał konkretne postaci i mówił, skąd są – bo ja jeszcze wtedy o Tintinie nie słyszałem. Tintinowski sklep też jest, pomnik z brązu, ale tego już na żywo nie widziałem.

   http://www.incomingpartners.eu/wp-content/uploads/2011/11/Bruxelles_Tintin_cominc_strip_on_a_wall_fg.jpg – ten malunek zapamiętałem szczególnie, mijałem go kilka razy, bo był baardzo blisko centrum, a więc Grand Place ;)

 2. O rety, i ja muszę opłacić zaległy abonament :)
  Serdecznie gratuluję jubileuszu i dziękuję za moją obecność w tekście.
  Jestem bardzo ciekaw, jaka będzie tramwajowa ocena drugiego tomu cyklu pani Redondo..

  1. Sam jestem ciekaw, choć na pewno znajomi bohaterowie ułatwią aklimatyzację w świecie powieści ;) Niebawem zacznę czytać, ale na recenzję i tak będzie trzeba trochę poczekać – ten tekst pierwotnie piszę dla Lubimy Czytać, a tam obowiązują srogie recenzenckie kolejki!

 3. uwielbiam, kiedy tramwaj nr 4 dojeżdża do przystanków przesiadkowych, klikam na link i jestem w zupełnie nowej książkowej rzeczywistości, bez Motorniczego na pewno bym jej nie odnalazł, Dzisiaj wsiąknąłem w wielkobukową klasykę…
  A z zupełnie innej beczki, jak kibic Abercrombiego z kibicem Abercrombiego – przeczytałem „Pół króla’ i po namyśle nie pół, a ćwierć satysfakcji

Dodaj komentarz