Czytam synkowi Przeczytane 2015 

Bezsenność Jutki – opowieść z łódzkiego getta

jutkaMała Jutka nie może spać, usypia dopiero nad ranem. Mieszka z dziadkiem i ciotką Esterą w dziwnym miejscu, za murami, wśród Żydów z wielu miejsc w Europie. To łódzkie getto pełne ludzkiego trudu, strachu i oczekiwania na najgorsze, dobrze, że choć dziadek też cierpi na bezsenność.

Kiedy sięgam po koleiną książkę z serii „Wojny dorosłych” za każdym razem jestem przekonany, że twórcom już niczym nie uda się mnie zaskoczyć, zawsze jednak się udaje. Tak jest i tym razem, opowieść małej Jutki jest piękna. Świetnie napisana, z wyczuciem i bez przekraczania pewnych granic, ale jednocześnie bez udawania i prób ukrycia czegoś przed dziećmi. Tak jak dziadek próbuje oswoić dziewczynkę z całą tą tragiczną sytuację tak i my czytając dziecku mamy okazję pokazać tragizm wojny bez epatowania brutalnością i straszenia naszej pociechy. Czytamy o tym, że nawet w gettcie można próbować żyć tak, aby nie okradać dzieci z ostaniach atrybutów ich dzieciństwa, przecież tak prosta czynność jak karmienie ptaków czy kontakt z rówieśnikami z pewnością daje im choć namiastkę normalności. Bezsenność Jutki udała się Pani Dorocie znakomicie, nawet lepiej niż Syberyjskie przygody Chmurki, w końcówce naprawdę trzymałem kciuki za dziewczynkę, żeby się tylko nie wygadała. Żeby się dowiedzieć, czemu, musicie sięgnąć po tę książkę.

Za ilustracje odpowiadała Joanna Rusinek, z którą miałem okazję spotkać się w książce Zaklęcie na w. Tutaj również spisała się znakomicie, oszczędne i stonowane ilustracje świetnie wpisują się w historię która opowiada Dorota Combrzyńska-Nogala.

Wydaje mi się, że choć wszystkie książki w serii są znakomite, to chyba właśnie ta zasługuje na to, aby zostać lekturą, którą wszyscy rodzice powinni przeczytać swoim dzieciom. Właśnie rodzice, a nie panie w bibliotece, czy w szkole, bo tę opowieść trzeba znać, a rodzic będzie w stanie oswoić ją tak, jak dziadek małej żydowskiej dziewczynki oswajał koszmar getta.

Podsumowanie:
Tytuł: Bezsenność Jutki
Autor:  Dorota Combrzyńska-Nogala, Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawca: Wydawnictwo Literatura
Ocena : 6/6
Dla kogo: według mnie dla dzieci przynajmniej 7 letnich

Powiązane posty

4 Thoughts to “Bezsenność Jutki – opowieść z łódzkiego getta”

 1. martucha180

  Podobają mi sie książki o takiej tematyce dla dzieci. Muszę się za nimi rozejrzeć.

  1. Janek

   Zdecydowanie warto, seria udana i pod względem tekstów i od strony graficznej

 2. moleslaw

  Zdradź proszę jeszcze tylko czy dla pięciolatki się nada ? Choć właściwie i tak sobie ją sprawię.

  1. Janek

   Wydaje mi się, że można zaryzykować, bo jest stosunkowo łagodna. Zawsze można kupić i poczekać chwilkę ;)

Leave a Comment