historiaPrzeczytane 2019 

Historia Polski dla dzieci, czyli całkiem ciekawie

Powoli skrada się ku nam historia. Właściwie to cały czas z nami jest, w końcu każdy dzień, to jakaś część historii, ale tym razem jednak chodzi mi o to, że zbliża się koniec trzeciej klasy. Kończy się zabawa w szkołę, a zaczyna się trudniejszy etap edukacji. Nie wiem jak wy, ale u nas przechodzimy z dzieckiem z klasy do klasy. Kiedy Młodszy się czegoś uczy, to my z nim odświeżamy wiedzę. Ze Starszym było nieco inaczej ;)

Historia Polski dla dzieci

Żeby było mi nieco lepiej w tej przygodzie zwanej czwartą klasą, postanowiłem przygotowania zaczęć już wcześniej. Matematyka jest mi bliska, z polskim jakoś sobie radzę, chemię, gdy nadejdzie, ogarnie żona. Z fizyką i wychowaniem fizycznym mam nadzieję, ze zmierzy się starszy brat. Dla mnie została zatem historia. Postanowiłem zacząć od historii Polski i sięgnąłem po wydaną przez wydawnictwo Papilon Historię Polski dla dzieci. Dałem radę i myślę, że młody też da :)

Od pradziejów do końca PRL

Zaczynamy naprawdę dawno, bo od czasów przed naszą erą i wędrówek ludów, które ukształtowały prapoczątki naszego państwa. Chwilkę potem spotykamy legendarnych władców, by po chwili dotrzeć do tych, których historia odnotowała w sposób niezaprzeczalny. Pierwsi Piastowie, rozbicie dzielnicowe, odbudowa kraju i Jagiellonowie. Potęga i lata prosperity, Potop Szwedzki, wojny, powstania, konflikty i rozbiory. Pierwsza i druga wojna, lata PRL. To wszystko znajdziemy w tej książce, podzielone na sześćdziesiąt krótkich, ale interesujących rozdziałów.

Podsumowanie

Historia Polski dla dzieci to całkiem udana pomoc dydaktyczna. Podane w zrozumiałej dla dzieciaków formie fakty, dużo ilustracji, sporo ciekawostek. Nie powiem, że to fascynująca lektura, bo to raczej wiedza encyklopedyczna. Zaprezentowana jednak w atrakcyjnej formie nie nuży, a różnorodność tematów może stanowić znakomity początek przy nauce historii. Mam przynajmniej taką nadzieję, bo mnie się podobało, a nie chciałbym, żeby czwarta klasa okazała się droga przez mękę dla Młodszego.

Należy też dodać, ze książka była konsultowana historycznie przez profesora Zygmunta Borasa, wykładowcę UAM w Poznaniu.

Info:

Tytuł: Historia Polski dla dzieci
Autor: Piotr Skurzyński
Rysunki: Marek Szyszko
Wydawca: Wydawnictwo Papilon
Do tramwaju:
niekoniecznie

Powiązane posty

Leave a Comment