Czytam synkowi 

Która to Malala, czyli wojna współcześnie

malalaWydawnictwo Literatura przyzwyczaiło nas do tego, że w serii WOJNY DOROSŁYCH – HISTORIE DZIECI wydaje interesujące i nietuzinkowe tytuły kierowane do dzieci, związane z tak trudnym tematem jakim jest wojna. Niezależnie od tego, kto jest autorem kolejnej odsłony serii , to zawsze dostajemy książkę na wysokim poziomie.
Tym razem jednak czeka na nas zaskoczenie, zamiast II Wojny Światowej Renata Piątkowska opowiada nam historię Malali, pakistańskiej dziewczynki, którą talibowie postanowili zabić. Cóż takiego mogła zrobić nastolatka, że zdecydowali się wydać na nią wyrok i wykonać egzekucję? Chciała się uczyć i głośno o tej potrzebie mówiła.

Talibowie w rejonie Swat, w którym mieszkała Malala, zmuszali ludzi do zamykania szkół i nakazywali zaprzestanie wysyłania dziewczynek do tych jeszcze działających. W związku z tym dziewczynka zaczęła prowadzić blog, na którym opisywała swoje trudności związane z kontynuowaniem nauki, wypowiadała się na ten temat także w mediach, czy na publicznych spotkaniach. Zrobiło się na ten temat na tyle głośno, że brodaci panowie zdecydowali się zamknąć jej usta i próbowali wykonać egzekucję. Nieudana próba zamachu okazała się mieć skutek odwrotny, społeczność lokalna i międzynarodowa dowiedziała się o problemie na szerszą skalę, a dziewczynka w 2014 została uhonorowana Nagrodą Nobla.

Autorka opowiada tę historię obszerniej i zdecydowanie ciekawiej. Suche fakty obudowuje fabułą, a pełen obraz uzupełnia między innymi za pomocą rozmów na ten temat przeprowadzanych na czacie przez rówieśników Malali. Wyjaśnia, że to, co dla niektórych jest przykrym obowiązkiem, dla innych jest przywilejem, a korzystanie z niego może być bardzo niebezpieczne. Nauka tym właśnie czasem jest. Pisze też na temat tego, co zdarzyło się z całą rodziną po zamachu i jak cała ta sprawa wpłynęła na ich sytuację życiową. Oczywiście jak to ma miejsce praktycznie we wszystkich książkach tego cyklu robi to z ogromnym wyczuciem i umiejętnie balansuje na krawędzi pomiędzy okrucieństwem rzeczywistości, a tym, co można przeczytać dziecku. Nie straszy, ale przybliża przerażającą prawdę.

Książka jest skierowana do młodego czytelnika, ale nie do tych naszych najmłodszych latorośli, zdecydowanie warto, aby sięgały po nią dzieci co najmniej 7-8 letnie, wydaje mi się, że to kwestia dojrzałości, którą muszą ocenić rodzice. Mnie się podobało i za jakiś rok przeczytam ją z pewnością synowi.
Oczywiście należy też wspomnieć o Macieju Szymanowiczu, który robi w tej części to co zwykle, czyli wspomaga słowo obrazem. Znowu robi to świetnie

Podsumowanie:
Tytuł: Która to Malala
Autorzy: Tekst: Renata Piątkowska Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydawca: Wydawnictwo Literatura
Ocena : 6/6
Dla kogo: dla dzieci co najmniej 7-letnich

Powiązane posty

2 Thoughts to “Która to Malala, czyli wojna współcześnie”

  1. Dziękuję. Nie siedzę za bardzo w książkach dla dzieci, ale czasem trzeba prezent kupić ;)

    1. Janek

      Książki od Wydawnictwa Literatura można właściwie kupować w ciemno :)

Leave a Comment