Przeczytane 2016 

W to mi graj, czyli warto słuchać!

Na zakupy świąteczne zdecydowanie za późno, ale po W to mi graj to na tyle ciekawy tytuł, że można po niego sięgnąć też i noworocznie. No i warto słuchać!

Justyna Bednarek to autorka Pięciu sprytnych kun, książki, która niedawno otrzymała nominację  Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Roku 2016. Tym razem sięgnęła po temat muzyczny i przygotowała dwanaście zajmujących, bajkowych historii o muzyce. Spotkamy w nich gromadkę przesympatycznych dzieciaków, Kasię, Antka, Teodozję i dwunastu kompozytorów muzyki, przede wszystkim klasycznej. Dlatego przede wszystkim, bo w gronie twórców, o których pisze autorka znalazło się dwóch panów którzy tworzyli także na początku dwudziestego wieku.

Muzyka której warto słuchać

Czyta się tę książkę z wielką przyjemnością, autorka bawi zarówno małego słuchacza jak i dużego czytacza. Jej wyobraźnia zdecydowania ma w sobie jeszcze sporo dziecięcej wrażliwości. Tylko ktoś taki mógłby wpaść na pomysł z latającym uchem, Duchem Dawnych Czasów (w skrócie DeDeCe), czy szkołą muzyczną, w której dyrektora wybierają dzieci. Ta jej kreatywność powoduje, że choć w pierwszej chwili niektóre pomysły wydają się nieco dziwne, to w czasie lektury okazuje się, że to prawdziwa frajda. Każda historia kończy się krótkim życiorysem kompozytora, który był bohaterem bajki. Niezbyt rozbudowanym, bo młody czytelnik mógłby poczuć się znudzony, gdyby faktów było zbyt dużo.

Ilustracje?

Uzupełnieniem tekstu są ilustracje Józefa Wilkonia, człowieka o imponującym dorobku artystycznym nie tylko jeśli chodzi o ilustracje. Przyznam jednak szczerze, że przy pierwszym przekartkowaniu jakoś mnie do siebie nie przekonały. Kiedy jednak wzięliśmy się z Młodym za lekturę okazało się, że co mistrz, to mistrz, pasują idealnie do tekstu i znakomicie się z opowiadanymi historiami uzupełniają.

A TUTAJ znajdziecie ilustrację muzyczną do bajek, dobrze posłuchać o czym się czyta. Mnie chyba najbardziej urzeka utwór Czajkowskiego, ale na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Warto sięgać!

Podsumowanie:
Tytuł: W to mi graj
Autor: Justyna Bednarek
Ilustracje: Józef Wilkoń
Wydawca: Poradnia K
Ocena : 5/6

Powiązane posty

4 Thoughts to “W to mi graj, czyli warto słuchać!”

  1. Wesołych świąt dla całej tramwajowej ekipy i ich rodzin :)

  2. O, patrz, nie znałam! A nie dość, że ilustracje prof. Wilkonia to cudeńka, to jeszcze sobie uświadomiłam, że u moich dzieci z muzyka klasyczną cieniutko… (Synek zawsze mówi, żeby puścić coś rockowego, a od nokturnów Chopina to brzuch boli, takie to smutne.) Więc książka idealna dla nas :-)

    1. Janek

      Ilustracja muzyczna do ilustracji jest naprawdę znakomita. A książkę czyta się dobrze.

Leave a Comment