Komiks 

Nietoperzowe sowy

Tytuł: Batman tom1 Trybunał sów
Scenariusz: Scott Snyder
Rysunki: Greg Capullo
Wydawca: Egmont
Do tramwaju: komiksów nie czytamy w tramwaju :)
Ocena ogólna: 9/10
Polityka wydawania komiksów w Polsce to prawdziwa masakra. Wydawnictwa pojawiają się i znikają, serie czasem są kontynuowane, a czasem nie, generalnie wolna amerykanka. Jedynym które na stałe trwa na rynku jest Egmont. Można go krytykować za politykę wydawniczą, że wydaje drogo i za całe mnóstwo innych rzeczy.
Ja chciałem podziękować. Nie za Thorgala i Asterixa, czyli serie serie napędowe, sztandarowe i chyba najbardziej znane. Dziękuję za Baśnie, które są świetna serią i za The New 52, czyli historie ze świata DC Comics napisane na nowo, z wykorzystaniem nowych wątków i świeżymi pomysłami. Owszem jestem wściekły, że dalszy ciąg Trybunalu sów będzie prawdopodobnie w drugiej połowie roku i drżę ile z tego zostanie w końcu wydane. Ale dziękuję pięknie za to, że wpadliście na ten pomysł. Jeśli kolejne części restartowanego świata będą choć w trzech czwartych tak dobre jak sowy, to macie stałego czytelnika na bank.

W seriach komiksowych zza wielkiej wody potrzebny co jakiś czas jest restart. Ma to miejsce wtedy, kiedy nie ma już jak wprowadzić nowych serii, a bohaterowie mają już tak dziwne przygody, że potrzeba „wyczyścić” ich uniwersum z totalnie głupich pomysłów i spróbować opowiedzieć ich przygody na nowi. U Marvela pojawił się Marvel NOW!, a DC robi to właśnie przy pomocy The New 52.

Jako pierwszy pojawił się u nas Batman z opowieścią o wrogu, którego wcześniej nigdy nie dane było nam poznać. Okazuje się bowiem, że prawdziwym mrocznym władcą Gotham nie jest Mroczny rycerz, a Trybunał sów, ludzie którzy wcześniej nie weszli Waynowi w drogę, ale tak naprawdę to oni decydują co w mieście wolno a czego nie wolno. Kiedy plany Wayne Enterprises zaczynają im zagrażać decydują się na pozbycie Bruce Wayne i Batmana, który zaczął im w końcu przeszkadzać.

Fabuła komiksu jest znakomita, świetnie napisana, przemyślana, a do tego jest pełna smaczków, świetnie wykorzystuje stare postacie i inteligentnie wprowadza nowe. Fakty znane z wcześniejszych historii o Batmanie i jego ekipie okazują się nagle mieć drugie dno i to zupełnie nieoczekiwane. To mieszanie przy filarach świata Batmana jest naprawdę zaskakujące i interesujące na tyle, że powinno dostarczyć czytelnikom frajdy na sporo kolejnych części.

Może jestem trochę  zbyt entuzjastycznie nastawiony do tej historii, ale Batman to poza Wolverinem mój ulubiony bohater komiksowy. Tak naprawdę jedyny z pierwszej ligi, który nie posiada nadprzyrodzonych mocy. Na szczęście tutaj ten fundament nie jest naruszony :)

Gdyby komiks był rysowany przez lepszego rysownika to mielibyśmy naprawdę dzieło prawie idealne. Niestety rysunki są „tylko” dobre i obniżają ocenę całości do 9/10. Oby więcej tak słabych rysowanych opowieści.

POLECAM ZDECYDOWANIE

Komiks przeczytałem w ramach wyzwania Czytam fantastykę i akcji:

Powiązane posty

14 Thoughts to “Nietoperzowe sowy”

 1. Dla mnie ich facjaty były tragiczne, przyszły burmistrz wyglądał w 99,99% jak Wayne.

  1. Też zwróciłem na to uwagę, różnili się wzrostem i włosami :)

 2. recenzja dodana do wyzwania,
  pozdrawiam :)

 3. Kiedyś w podstawówce zaczytywałam się komiksach były to jednak komiksy dla dzieci. Jednak teraz z chęcią wrócę do tej literatury.Pozdrawiam! :)

  1. Jest sporo komiksów których pod żadnym pozorem nie powinny dostać w ręce dzieciaki. I nie mam tu na myśli komiksów erotycznych :) Życzę powodzenia w powrocie. Pozdrawiam

  2. A jakie komiksy chodzi? Moja siostra zaczytuje się w komiksach będę wiedzieć jakie jej odradzać. Gdy tylko pójdę do biblioteki to jakieś poszukam. W bibliotekach w moim mieście jest dosyć stosów z komiksami tylko nie wiem jakimi. Pozdrawiam!:)

  3. Na bank dla młodego czytelnika nie nadaje się seria Kaznodzieja z Egmontu. Odradzałbym też Drapieżców

 4. Fajny blog i fajny tekst – dodają do ulubionych u siebie. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko. :)

  1. Cieszę się, że się spodobało, zapraszam do zaglądania. Twój „wisi” po lewej stronie, bo regularnie sprawdzaj co nowego wymyśliłeś :)

 5. Bardzo przyjemny tekst. :] I współczuję, że musisz tyle czekać na kontynuację – m.in. dlatego czytałem w oryginale. Kiedy dokładnie ma wyjść drugi tam?

  1. Dziękuję. Kontynuacja dopiero w październiku :(

  2. Dziękuję. Kontynuacja dopiero w październiku :(

 6. […] robi to zdecydowanie lepiej. Egmont zaczął wydawać New 52 albumem o Batmanie zatytułowanym Trybunał sów, znakomitym. Potem pojawił się Detective comics: Oblicza śmierci, było gorzej, ale nadal […]

Leave a Comment