Absolutnie subiektywna i całkowicie nieprofesjonalna lista dziesięciu najważniejszych blogów książkowych w Polsce, odsłona druga

kurtynaTradycji stało się zadość, kolejny rok z rankingiem Kominka/Jasona Hunta, kolejny raz brak w nim kogokolwiek piszącego o książkach. Pora zatem zrobić swoją wersję, taką w której znajdziecie tylko tych związanych z książkami.  Zebrałem po głowie za pierwszą odsłonę i chyba właśnie dlatego robię po roku drugą listę, na pewno oberwę ponownie, ale co mi tam, znam już trochę lepiej blogosferę, więc będzie na pewno bardziej interesująco.

Pierwsza dycha

 ksiazkowo Agnieszka Tatera czyli Książkowo
Tutaj wyjaśnienie jest wyjątkowo proste, niezaprzeczalnie, bez ściemy i na bank, wszyscy znają Taterę !
 lubpus Lupus Libri
Tegoroczne totalne zaskoczenie, ciekawie, świetnie od strony wizualnej, jeśli nie znacie, to już pora.
 czytambo Czytam, bo lubię
Jeden z najpopularniejszych blogów w Polsce. Absolutny numer jeden jeśli chodzi o fanpage, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.
 czytamto Czytam to
Kolejna nowość w zestawieniu, absolutny profesjonalizm, świetne teksty. Autorka regularnie pisuje też papierowo.
 kreatywa Kreatywa
Chodzą słuchy, że planuje się przekwalifikować. Na razie jednak to nie nastąpiło, więc miejsce w dziesiątce absolutnie zasłużone.
zacofany Zacofany w Lekturze
Najdłużej piszący laureat ebuki, właśnie przeniósł się na nowy serwer. Marka sama w sobie i mam nadzieję, że w tym roku będzie można czytywać go częściej. No i to wyjątkowo inspirujący Pan.
 wielki

Wielki Buk
Spora część roku należała do Olgi. Ebuka, lawinowo wzrastająca liczba współpracujących, w końcówce roku odpaliła vloga. Zobaczymy czym nas zaskoczy w 2015, na pewno jest na co czekać.

musze Czytam bo muszę
Po przeprowadzce pod nowy adres Zakurzona trochę przycichła, ale spokojnie, projekt vlogowy rozwija się coraz dynamiczniej, będzie się działo! Oglądajcie Trochę Kurtury!
 miasto_ksiazek Miasto książek
Absolutny top topów, niezmiennie wysoki poziom wpisów, jedyny blog książkowy, mogący konkurować w ilości generowanego ruchu z dużymi portalami. Jej teksty poza blogiem znajdziecie między innymi na lubimyczytac.pl i onet.pl
 tramwaj Tramwaj nr 4
Niektórzy mówią, że Tramwaj się skończył, że formuła się wyczerpała i pora do zajezdni, ale co tam, w rankingu musi być, choćby nawet Kominek pominął siebie.

Zapasowa piątka

Gdyby z pierwszej dyszki ktokolwiek przestał blogować, natychmiast na jego miejsce wskakuje ktoś z tej piątki. Poza tym musi być jakaś mobilizacja dla tych z przodu, żeby nie przestali się starać :D !

magiczny Magiczny Świat Książki
Sądząc po uzupełnionej nazwie bloga czekają nas zmiany. Na razie jeszcze nie ma, a afera z KTL tylko wzmocniła rozpoznawalność.
 kryty Krytycznym okiem
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych, poza dziesiątką tylko z jednego powodu, nie zawsze chce być traktowany tylko jako bloger i ja to szanuję.
 ksiazkimojej Książki mojej siostry
Świetny tandem, od niedawna z nowym szablonem, niezależnie, która z Pań pisze zawsze jest ciekawie. Liczę na pierwszą dychę za rok
 mysli Myśli i słowa wiatrem niesione
To ona wymyśliła rok temu ten ranking, w tym roku już w piątce „prawie prawie”. Interesujące, długie teksty, prawdopodobnie każde spotkanie autorskie w Poznaniu odbywa się z jej udziałem. No i połowa blogów książkowych podbiera jej zdjęcia ze spotkań.
 czytamrec Czytam recenzuje
Chodzą słuchy, że to najlepszy blog poświęcony literaturze faktu w Polsce. Nie wiem czy tak naprawdę jest, ale na mnie robi wrażenie, najpewniej nie tylko na mnie :)

Moje nadzieje

To jest najbardziej subiektywna z kategorii znajdziecie tutaj blogi które naszym zdaniem, jeden dołożył Secrus, powinny być zdecydowanie popularniejsze. Słowo klucz to ZDECYDOWANIE.

pasieka Moja Pasieka
Najlepsza z blogerek w kategorii „cicha woda”. Przekonana, że niewiele osób ją czytuje, a na pewno na niewiele wpływa. Kiedy jednak przychodzi czas podsumowań u innych, okazuje się, że występuję prawie w co drugim jako osoba, która przekonała kogoś do przeczytania opisanego tytułu.
 krolowa Królowa Matka i Banda Czworga
Kiedy Królowa Matka zdecyduje się zostać blogerką stricte książkową wtedy klękajcie narody, trzeba będzie zamykać kramik i iść płakusiać w kąciku. Na szczęście jeszcze się nie zdecydowała.
 zielona Zielona cytryna
Tę dziewczynę znalazłem w tym roku, przy okazji targów w Katowicach miałem okazję posłuchać co ma do powiedzenia. Mądrze jej to wychodzi. Poza notkami o książkach pisze teksty na bardzo różne tematy i robi to świetnie.
 more More Julie
Bo tak :) No dobra, przyciągnęła mnie notką o okładkach i zaglądam nadal. Chyba najlepiej pisząca o literaturze Young Adults.
 krakowskie Krakowskie czytanie
Cały czas trzymam kciuki, że nadejdzie ten dzień w którym rzuci prawnikowanie i zacznie pisać na całego. Nikt, absolutnie nikt, nie potrafi napisać takiej puenty jak zdarza się to Paulinie.
 kronika Kronika Zapowiadanych Lektur
Maruda, która zamiast marudzić powinna więcej pisać. Wyszukuje takie fantastyczne perełki i tak nimi „szczuje”, że w końcu mu się kiedyś oberwie. Stara, ciekawa fantastyka u nikogo nie jest tak interesująca i wieloznaczna jak u Andrzeja.
welniaste Owca z książką
Zaskakuje mnie regularnie, zawsze na plus. Gdyby więcej takich owiec było, byłoby miło.
samotnia Samotnia. Miejsce pełne książek
Secrus tak o nim pisze: bardzo lubię za zwięzłość, trafność wypowiedzi i mnóstwo krótkich recenzji – autor czyta baardzo dużo nowych kryminałów i thrillerów, przez co można wybadać, co jest godne uwagi.

Legendy blogosfery

Na koniec dwa legendarne blogi.

 galeria Galeria Kongo
Marlow bloguje już chwilkę, jeśli nie czytujecie, to pora to zmienić. Nigdy nie schodzi poniżej pewnego, bardzo wysokiego, poziomu.
 cztanki Czytanki Anki
A tu chyba przynajmniej raz był każdy piszący o książkach. Nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej.
104 komentarze Dodaj swoje
 1. Janku, wielkie dzięki. Choć ja jestem taki trochę bloger poza blogiem, chwilowo.
  Jestem pod wrażeniem świetnych i trafnych opisów, a poza tym kilku blogów nie znam, więc jak wrócę z pracy będę czytać i powiększać listę linków na pewno :)

 2. Jak mi mignęło, że mnie oznaczono w poście i przeczytałam, że mnie wrzuciłeś do zestawienia „nadzieje”, aż mnie w żołądku ścisnęło z radochy i wzruszenia. Dzięki, zrobiliście mi dzień. Baaaaa, dzień, cały miesiąc! :D

 3. Robię sobie przegląd blogów przy kawie, oczy ledwo otwarte jeszcze, a tu nagle fanfary, oklaski i sława! A ja taka nieumalowana… Jak żyć? Ślę pełen wdzięczności uśmiech nr 6 (to taki banan na maxa), bo duma mnie rozpiera :) Zastanawiam się, czy mogę już rzucić pracę…

  A swoją drogą, skoro u Kominka, znaczy się Jasona Hunta, zawsze taka dyskusja się pojawia to i u Was musi. Pytanie brzmi: ile trzeba było zapłacić za pierwszą 10-tkę? ;)

  A już zupełnie serio. Dzięki za wyróżnienie, ale jeszcze bardziej dzięki za całe zestawienie. Nie zawsze jestem na bieżąco, a doszło mi parę fajnych blogów do obserwowania. Dobra robota, Panowie!

  1. Stawki negocjujemy zawsze w grudniu, najlepiej się odzywać tak koło 15, żeby nie zostać przelicytowanym.
   Wkrótce będą styczniowe zakupy, to będzie można się domyślić, jakie mniej więcej są stawki.
   Powodzenia z blogiem roku :D

 4. Jaka miła niespodzianka na koniec tygodnia! Dziękujemy :) w 2015 staramy się o pierwszą dziesiątkę ;) Świetnie, że robisz ten ranking, bo zawsze można trafić w nowe miejsce. I zostać na dłużej :)

 5. Szalona kula wełny toczy się po szczeblach kariery! Good. (zaciera łapki)
  A tak na poważnie: jestem naprawdę mocno zaskoczona, że Wełniaste się tu znalazło i dziękuję pięknie za wyróżnienie.
  To naprawdę „coś” dowiedzieć się, że jest się nadzieję i zaskakuje czymś innych. Nie wiem do końca czym, ale jeśli zacznie kiedyś tego brakować, uprzejmego kopa na rozpęd ku poprawie poproszę (;

 6. Gratuluję wszystkim autorom blogów wymienionym przez Janka :)
  Z głównej 10 prawie wszystkie blogi znam :) Twój, Kreatywa i WielkiBuk to blogi, które z tej dziesiątki odwiedzam regularnie :)
  Dziękuję Ci drogi Janku za umieszczenie mojego bloga zaraz za nimi :) To wielkie wyróżnienie :) I masz rację – ta zmiana nazwy mojego bloga sugeruje zmiany. Od dawna mam je w planie i liczę na to, że w tym roku troszkę w tym kierunku zadziałam ;)

 7. Ha, światowa kobieta ze mnie, znam WSZYSTKIE blogi, które wymieniłeś i wszystkie odwiedzam regularnie :D Aż sama nie wierzę :) Dziękuję ślicznie, otworzę wieczorem szampana :D Gratulacje dla autorów wszystkich wymienionych blogów – uwielbiam Was wszystkich :)

 8. Na razie to dołożyłem do feedly 5 blogów i zastanawiam się, jakich teraz wartości będzie sięgał licznik nieprzeczytanych wpisów. Sam więc rozumiesz, że nawet jakbym chciał jeszcze chapać, to pisać po prostu nie ma kiedy :D

        1. No paczta Państwo!
         Nie słuchajta tego kolesia, marne podróbe bedzie oferował i jeszcze u niego drogo jest!
         To prawie chińszczyzna bedzie!

 9. Co za zaszczyt, no, no! Dziękuję za wyróżnienie :) Całkowitego przekwalifikowania nie będzie, ale powoli wychodzi na to, że książek na blogu coraz mniej. Ale nie znikną, w końcu wszyscy tu żyjemy książkami.

  Większość wymienionych blogów znam, kilka dodałam do obserwowanych dopiero teraz. Dobre zestawienie, bardzo przydatne!

  1. U mnie bez książek nie byłoby blogowania, ale wyjście czasem z innym tematem to ogromna frajda. A blogi staram się wynaleźć jak najlepsze i najpopularniejsze.

 10. No nie! W tym wieku i już legenda?! Dzięki i mów mi tak jeszcze! :-)
  Przypomina mi się film Bridget Jones i fragment w którym słyszy „Bridget Jones, already a legend!” :-)

 11. Dziękuję :-)
  Gratuluję wszystkim :-D
  …ale najserdeczniejsze krakanie oczywiście dla wszystkich nadziei :-D Przyszłość należy do nas…
  Pierwsza dziesiątka z zapasem… takie banalne, same znane pióra (klawiatury) i tylko legendą możecie zostać ;-)

  Drobny retusz. W Kronice owszem będzie trochę (dużo?) klasyki, ale nie-fantastycznej (znaczy fantastycznej, tylko nie gatunkowo).
  Tegoroczny start już dzisiaj. Klasyka (i nie tylko klasyka) fantastyki w Bibliotece (;-)) tegoroczny start jutro.

 12. Aaaaaaa!!! :D :D :D <3 Przybyłam się ekscytować, radować i okazywać wielką szczęśliwość! Dziękuję! Ale piękne wyróżnienie! <3 I w jakim towarzystwie! Nie mam słów – wzruszyłam się od rana <3 Dziękuję! Dziękuję! Dziękuję!
  Do wszystkich zaglądam i podczytuję, a trzymam bardzo bardzo mocno kciuki za Owieczkę (<3) i Tommyknockera z Samotni – uwielbiam ich!
  Rety, jaka radość!

 13. Jak mi będziesz robił reklamę, to mogę przejść na zawodowstwo ;). Na razie mam plan na wiosnę umieścić swój ryj w Internetach i postaci youtubowego filmiku, ale obawiam się, że to raczej antyreklama będzie. Ale powiem ci, że jest moc na ten rok, więc opiernicz, że mało piszę, został wzięty do siebie :).

  Czytam większość blogów z listy, ale kilka jest mi obcych. Było. Bo teraz już nie będzie :).

  Podpisano
  Viv Mistrz Puenty

 14. Jupi! Dzięki, dzięki, dzięki. Szalenie miło tu się znaleźć. :)

  Jak w podejrzanych okolicznościach zaczną znikać blogerzy ze złotej dziesiątki, to nie będzie to oznaczało, że rozpoczęłam ich eliminację celem zapewnienia sobie awansu. :D

  Niektórych blogów nie znam, ale nadrobię w weekend, jak tylko skończę pisać kolejny długi tekst. :D

  A co do spotkań – we wtorek Hanna Krall! :)

   1. Długi jest zwykle usypiający, ale póki co, nie potrafię pisać krócej. Próbowałam, ale nie wychodzi. To ja z czytaniem i słynnym „jeszcze jeden rozdział”. U mnie przy pisaniu jest „jeszcze jedno zdanie”, „jeszcze jeden akapit”. :P

 15. Ojejku. Jestem tu. W takim towarzystwie. O, rany. Przecież ja NIE JESTEM blogerką ksiązkową, ciągle się wśrod was czuję jak wróbel wśród kolibrów :).

  O, rany, jaka jestem wzruszona, już od rana.

  Dziękuję!

 16. Kurz już chyba opadł. Wszyscy sobie poszli? Chyba tak. Znaczy mogę się odezwać ;-)

  Janku, tak się nie robi. Twoja siła jest ogromna, umieszczając moją skromną osobę w tak ZACNYM gronie powodujesz, że się się chowam w sobie i chcę uciekać, a tu mam jeszcze takie ogromne zadanie i spełnić Twoje nadzieje. I pewnie jeszcze będę się musiała więcej udzielać, a już teraz, gdy napędziłeś mi właśnie grono czytelników i kolejną propozycję współpracy recenzenckiej, nie dźwignę się przywalona ciężarem TAKIEJ popularności!

  ;-)

  A tak serio: DZIĘKUJĘ! To wspaniałe wyróżnienie dla mnie.

  I dodam przekornie, jak nie ja: brzegi rwie! ;-)

  1. Ja i ogromna? No co ty, ogromne to ja mam chyba tylko zaległości w czytaniu :)
   Ale sama przyznasz, że liczba osób które przeczytały coś pod twoim wpływem dynamicznie rośnie :D

 17. Dzięki za to zestawienie! Pierwszą dziesiątkę znam całkiem nieźle i podczytuję regularnie, reszta dla mnie to w większości nowość – a akurat się rozglądałam, kogo by tu poczytać, popodglądać… Jestem po gruntownej selekcji obserwowanych książkowych blogów i w sumie wiele tam nie zostało, także przydadzą się nowe twarze :-)

 18. Rewelacyjne uzasadnienia – takie .. celne :))
  I znalazłam tu w zasadzie wszystkie blogi, których oczekiwałabym w takim zestawieniu :D
  Do paru mi nieznanych z ogromną przyjemnością zerknę.

 19. Najlepsze są dwa „Wielki Buk Literacki” powinien być na I miejscu na drugim „Kreatywna” dwa świetne, które czytuję. Olgę uwielbiam !!! teraz ma jeszcze vloga :)

 20. Żelazną dyszkę znam od dawna, ale pozostali … nowi ludzie dla mnie. Fajnie, gdyż memu blogu stuknie w tym roku 8 lat i stara gwardia coraz bardziej idzie w odstawkę. I tak, wszyscy znają Taterę:D

Dodaj komentarz