Czytam synkowi Przeczytane 2015 

Rozbójnicy z Kardamonu – pierwsze Dwie Siostry nie dla mnie

kardaWydawnictwo Dwie Siostry wydaje naprawdę świetne książki, jak dotąd wszystkie ich tytuły  z jakimi miałem do czynienia budziły mój spory zachwyt. Rozbójnicy z Kardamonu budzą ciut mniejszy.

Już wyjaśniam dlaczego. Zawsze, tak po cichutku, chciałem umieć na czymś grać i przy okazji Świat, czy spotkań rodzinnych móc zasiąść do pianina. Niestety moje umiejętności manualne oraz cudowny słuch wyłącznie pierwszego stopnia, skutecznie uniemożliwiły mi realizację tego pomysłu. A Rozbójnicy to książka z bonusami dla muzykujących i brak znajomości nut skutecznie odbiera sporo frajdy.
Miasteczko Kardamon jest gdzieś, lecz nie wiadomo dokładnie gdzie, zamieszkuje je galeria przesympatycznych postaci, a wszyscy mieszkańcy żyją ze sobą w zgodzie i chętnie ze sobą współpracują. Pod miastem mieszka jednak trzech rozbójników, którzy co jakiś czas ten sielski obrazek zakłócają, kradną, porywają kogoś i generalnie sprawiają kłopoty. A próby zrobienia czegoś z nimi spełzają na niczym, ponieważ owi panowie mają lwa, takiego, którego należy się bać. Dopiero kiedy zostają przyłapani podczas kolejnej kradzieży i trafiają do wiezienia, sytuację udaje się zmienić.

Historyjka jest prościutka i niezbyt zajmująca, ale w treści co chwila pojawiają się piosenki, takie najnormalniejsze, z tekstem i nutami na końcu tekstu. Jeśli zatem potraficie odczytać melodię i zaśpiewać to dostaniecie prawdziwie multimedialną książkę i mnóstwo frajdy przy czytaniu. Nam niestety się nie udało, stąd zachwyt był mniejszy. Ale może któryś z moich synów da sobie kiedyś radę? Zobaczymy.

Książka wydana została w serii Mistrzowie ilustracji, za jej oprawę graficzną odpowiada Mirosław Pokora, jego rysunki choć wydają się dość proste, są zabawne i pełne uroku. Mnie do gustu przypadła zwłaszcza ciotka Zofia, którą w pewnym momencie porwali zdesperowani rozbójnicy. Od tej strony książka robi naprawdę świetne wrażenie.ciotka

Informacja tramwajowa
Nie bierzcie, chyba, że macie w głowie pianino.

Podsumowanie:
Tytuł: Rozbójnicy z Kardamonu
Autor: tekst: Åke Thorbjørn Egner, ilustracje: Anna Kołakowska
Wydawca: Wydawnictwo Dwie Siostry
Do tramwaju: niekoniecznie
Ocena czytadłowa: 4/6 (jeśli znasz nuty to 5/6)
Ocena bezludnowyspowa: 2/6 (chyba, że ktoś zna nuty, to 5/6)

 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni internetowej

logo_bonito

Powiązane posty

Leave a Comment