Komiks 

Gotham Central, czyli najlepsza seria o Batmanie

Najlepsza seria związana z Batmanem? Coś z Nowego 52, odrodzenie, a może jakieś starsze albumy?
Zdecydowanie Gotham Central! Owszem tak trochę mało w niej Nietoperza, ale nie jest on specjalnie potrzebny detektywom z Wydziału Poważnych Przestępstw. Kończący tę serię album nosi tytuł Corrigan i zawiera cztery historie:

Natura

Zaczynamy od spotkania z naprawdę bardzo skorumpowanymi policjantami. Panowie patrolowi mają jednak pecha i podczas swoich szemranych interesów weszli w drogę nieodpowiedniej osobie. Krótka, świetna historia z zaskakującym finałem.

Martwy Robin

Do latających po mieście postaci w trykotach wszyscy w Gotham już się przyzwyczaili, dzień jak co dzień. co jednak kiedy zamiast łapać przestępców jeden z bohaterów leży sobie bez ruchu bo jest martwy? Czy to naprawdę trup Robina? Wiele się zgadza, przecież nie można go poprosić o dowód osobisty, ale są znaki zapytania. Jeszcze dziwniej się robi, kiedy zostaje znaleziony kolejny…martwy Robin! Znakomita, bardzo kryminalna opowieść.

Krwawa niedziela

Ta historia stawia detektywów w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Trzeba wybierać, co ważniejsze, praca czy rodzina w obliczu kosmicznego kataklizmu, który właśnie dotknął Gotham.

Corrigan II

Ta historia jest najmocniejsza, najlepsza i najtrudniejsza. To właśnie w niej giną postacie, które nie powinny, to tutaj okazuje się, że niekoniecznie Joker czy Bane to najgroźniejsze i najpodlejsze postacie na kartach Bat-uniwersum. Zwykli ludzie również potrafią być superłotrami, bez masek, dziwnych przebrań, czy jadu dającego im specjalne umiejętności.

Koniec

Ten album to naprawdę znakomite zakończenie świetnej serii, autorzy wznieśli się na naprawdę wysoki poziom, czyta się go z ogromna przyjemnością. Postacie, które dane nam było poznać świetnie się rozwinęły, najważniejszy duet w WPP idzie na ostro. Choć między tą dwójka nie wszystko jest tak jak trzeba, choć detektyw Montoya balansuje na krawędzi, to jednak chemia pomiędzy nią i jej partnerem znakomicie buduje fabułę.

Gotham all

A cała seria?

Z zakończeniem Gotham Central jest dość dziwnie. Z jednej strony mamy ogromny niedosyt, chce się wrzasnąć na twórców, że chyba sobie jaja robią kończąc tę opowieść. Z drugiej strony jednak chcemy pokłonić się im w pas, podziękować, że potrafili powiedzieć pas wtedy, kiedy są na samym szczycie, wtedy, kiedy opowieść o Batmanie bez Batmana jest naprawdę z najwyższej półki. Polecam zdecydowanie!

Podsumowanie:

Tytuł: Gotham Central – Corrigan
Scenariusz: Ed Brubaker, Greg Rucka
Rysunki: Stefano Gaudiano, Kano

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont
Do tramwaju: komiksów nie czytamy w tramwaju :)
Ocena czytadłowa: 6/6
Ocena rysunkowa: 6/6

Powiązane posty

Leave a Comment