Batman MetalPrzeczytane 2019 

Batman Metal tom 2, sporo już wiemy

O pierwszym tomie serii Batman Metal pisałem TUTAJ. Przyznam szczerze, że miałem mieszane uczucia, przede wszystkim przez to, że czułem się nieco fabularnie zagubiony. Tom drugi zaspokaja moje potrzeby i serwuje naprawdę solidną dawkę wiadomości na temat tego, kto i dlaczego rozwalił nasz świat.

Batman Metal

Tym razem kolejne zaszyty serii wchodzące w skład wydania zbiorczego skupiają się na mrocznych wersjach Batmana. Choć większość z nich zdecydowanie odbiega od swojego ziemskiego pierwowzoru, to jednak też sporo ich łączy. Przede wszystkim każdy z nich dotarł w swoim świecie do jakiegoś punku przełomowego. Do chwili, w której zdecydował się przekroczyć granice, których Nietoperz, którego znamy, nigdy się nie zbliżył. To był początek ich mrocznej egzystencji. Dzięki temu, że mamy okazję poznać ich genezę jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć pierwszy tom i czerpać dużo większą przyjemność z lektury. No i konfrontacja poszczególnych wersji Gacka z ziemskimi bohaterami wypada naprawdę interesująco.

Grafika

Graficznie jest nieco inaczej niż w pierwszym wydaniu zbiorczym, z okładki zniknął Andy Kubert czy Jim Lee, ale rysownicy którzy ich zastąpili spisali eis świetnie. Każdy zeszyt jest rysowany przez kogoś innego i choć kreska jest bardzo różnorodna, to każdy z nich zrobił to po swojemu, Widać przy tym jednak pewną spójność koncepcji graficznej. Każdy Mroczny Batman jest inny , ale jednak widać, że ten tom to jednak opowieść. Bardzo mi się to spodobało.

Podsumowanie

Tom pierwszy zostawił mnie z dość mieszanymi uczuciami. Chyba przede wszystkim dlatego, że nie do końca wiedziałem co się dzieje. Owszem znam Batmana, ale nie jestem fanem, który dokładnie pamięta wszystkie wersje jego historii. Tom drugi jednak powoduje, że wiele się wyjaśnia i wręcz chce się sięgnąć ponownie po jedynkę, aby ją lepiej zrozumieć, lepiej przygotować się na zwieńczenie tej opowieści. Czekam z ciekawością na to, jak się skończy Batman Metal. Po zakończeniu drugiego tomu Ziemia ma przerąbane na maksa. Chyba tylko Batman może ją uratować.

Info

Tytuł: Batman Metal Tom 2
Scenariusz:  Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki:  Greg Capullo, Dough Mahnke, Jorge Jimenez, Carmine Di Giandomenico
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Egmont
Do tramwaju: komiksów nie czytamy w tramwaju :)

Powiązane posty

Leave a Comment