Czytam synkowi 

[Czytam synkowi] Inne oblicze Mądrej myszy

Początkowo byłem święcie przekonany, że Mądra mysz i Mam przyjaciela… to jedno i to samo. Myliłem się na szczęście jednak ogromnie :) Po kupnie któregoś kolejnego tytułu okazało się, że poza Mam przyjaciela…, o którym pisałem tutaj, Mądra mysz firmuje jeszcze przynajmniej trzy serie mające na celu prezentację małym czytelnikom różnych aspektów otaczającego ich świata. Mam przyjaciela … przybliża różne zawody, seria Zuzia opowiada o ważnych wydarzeniach w życiu dziecka, seria Maks to męska wersja Zuzi, czym poza bohaterem dokładnie różnią się te dwa tytuły trudno mi powiedzieć. Zuzia pojawiła…

Read More
Różne 

Gość specjalny – Marta Kurczewska

Udało się ! Pani Marta Kurczewska, ilustratorka między innymi książek o Tappim, zgodziła się odpowiedzieć na pytania dotyczące swojej twórczości. Szykujcie maile, ostrzcie ołówki, napełniajcie wieczne pióra i piszcie do mnie o co chcielibyście ją zapytać, a nie macie okazji :)Do 4 grudnia czekam na pytania, adres znajdziecie w zakładce kontakt. Zapraszam !

Read More

Snobowanie na czytanie

Mam nadzieję, że to tylko ja popadam w paranoję i tylko mnie się tak wydaje, ale ostatnio kilka razy spotkałem się ze zjawiskiem, które bardzo mnie martwi. Wiem, że ludzie w Polsce nie czytają, niektórzy nawet uważają czytanie za totalną stratę czasu. Biblioteki powodowały jednak zawsze, że książka była dostępna, czasem spod lady, ale była. Ostatnio zwróciłem uwagę na to, że pojawia się niepokojące podejście do książek, przynajmniej ja to tak odbieram. Książka staje się momentami towarem elitarnym, czasem nawet snobistycznym! Niektórzy, znani z tego, że są znani, chwalą się…

Read More

[Z zakurzonej półki] Bo skreślenie z listy to dopiero początek…

Mamy wtorek zatem pora na Secrusa i jego świetny cykl Z zakurzonej półki. Zapraszam ! Raymonda Chandlera i Philipe’a Marlowe’a nikomu przedstawiać nie trzeba. Ci panowie wspólnie uatrakcyjnili w oczach czytelników pojęcie czarnego kryminału. Mistrz gatunku zaczynał karierę, publikując swoje opowiadania w magazynach sensacyjnych typu pulp fiction (cykliczne gazety, najczęściej tygodniki, z najtańszego papieru – owej pulpy). Twórczość Chandlera już za życia pisarza znajdowała poparcie, czego przykładem były m.in. liczne ekranizacje jego dzieł sygnowane wielkimi nazwiskami (za prozę autora brał się np. Wilder, Hitchcock, Dmytryk czy Hawks, a postać Marlowe’a…

Read More
Komiks 

Najpiękniejszy

Komiksy czytam od 30 lat, aktualnie mam ich na półkach ponad dwieście, przeczytałem też całkiem sporo pożyczonych. Wydaje mi się zatem, że trochę się na nich znam i mogę sobie pozwolić na stwierdzenie, że nowy Thorgal Kah-El to jeden z najpiękniejszych komiksów świata. Fabuła może nie dorasta do jakości rysunku, przecież jednak nie można mieć wszystkiego. Ale po kolei. Scenariusze do serii Thorgal od jakiegoś czasu tworzy Yves Sente, kiedy przejął ją od Van Hamme’a próbował skierować opowieść zdecydowanie mocniej w kierunku syna Thorgala – Jolana. Wyszło mu to wyjątkowo…

Read More

Nie całkiem uczciwy duet, a właściwie trio

Kiedy MAG przestał wydawać Dave Duncan’a i Paula Kearney’a najnormalniej w świecie się na niego obraziłem. Jak tak mogli zrobić? Moi ulubieni autorzy przestali im odpowiadać? Przestałem śledzić wydawane przez nich książki, zaparłem się na całego. Po jakimś czasie trafiłem jednak na bardzo pozytywne recenzje książki Kłamstwa Locke Lamory. Nie wyglądała ona specjalnie zachęcająco, takie jakieś białe to było z gondolą na okładce, ale w końcu kupiłem. I zakochałem się, okazało się, że to jest rodzaj historii, która odpowiada mi najbardziej. Jest magia, świetni bohaterowie, znakomita fabuła i inteligentne nabieranie…

Read More