Czytam synkowi Przeczytane 2016 

Tylko bez całowania, czyli emocjonujący Kasdepke

emocjeFaceci mają problem z mówieniem o emocjach i uczuciach. Z wyrażaniem tego co w nich siedzi. No co, przecież wszyscy tak mówią, no to musi to być prawda. Ja ma w domu dwóch mężczyzn i wyciągnąć z nich coś, to lepiej se w głowę strzelić. Ale wytłumaczyć o co chodzi trzeba. Starszy jest za stary i teraz to mu wkrótce będzie tłumaczyła jakaś smukłonoga piękność jak to z tą miłością jest, na szczęście chłopak ze wzrostem nie podał się na tatusia, a i przystojność ma ze dwie klasy wyższą. No ale jest jeszcze Młodszy i jemu trzeba, bo ma problem z opisywaniem tego, co nim czasem targa, z tymi buzującymi pod pozorem spokoju przedszkolnymi namiętnościami.

Z pomocą przyszedł nam Pan Kasdepke i jego Tylko bez całowania czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami, świetna książka pomagająca rodzicom przy wprowadzaniu dzieci w otaczający świat. Spotkamy w niej znanych z innych jego książek bohaterów, jest Pajacyk, Pani Miłka i cała gromadka przedszkolaków. Jest przystojny Grześ, całuśna Rozalka, rezolutny Bodzio, śliczna Zosia i nieco lizusowaty Rafałek.

Jakie emocje znajdziemy w książce? Są tam tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuda, poczucie krzywdy i radość. Każda z nich opisana w formie krótkiego opowiadania, zrozumiałym dla dzieci i przyjemnym do lektury językiem. Jako dodatek po opowiadaniach pojawia się informacja definiująca dokładnie emocje, których dotyczy tekst. Jest też kilka rad dla dzieci i dorosłych związanych z poruszonym wcześniej tematem.

Nam się podobało, i czytającemu, i słuchającemu. Owszem, jest w niej trochę dydaktyzmu, ale w dobrym wydaniu, interesująco podane informacje nie nużą i pomagają zarówno małym jak i tym dużym.

Podsumowanie:
Tytuł: Tylko bez całowania czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami
Autorzy:  tekst: Grzegorz Kasdepke, ilustracje: Marcin Piwowarski
Wydawca: Nasza Księgarnia
Ocena : 5/6
Dla kogo: przede wszystkim dla przedszkolaków

Powiązane posty

2 Thoughts to “Tylko bez całowania, czyli emocjonujący Kasdepke”

  1. Znam ze słuchania, bo mamy w wersji audio. Początek – genialny, a potem też jest nieźle :-)

    1. Janek

      Młodemu się podobało, a to najistotniejsze :)

Leave a Comment