BotanicumPrzeczytane 2017 

Botanicum, czyli nieoczywisty pomysł na prezent

Już za chwilę Mikołaj, potem prezenty świąteczne i odwieczne pytanie, co położyć pod choinką. Mam dla was propozycję, która świetnie się spisze, niezależnie od tego, czy mówimy o tym pierwszym, czy o tym drugim. Wydawnictwo Dwie Siostry nie dość, że przyzwyczaiło nas do tego, że nie schodzi poniżej pewnego poziomu, to jeszcze w przypadku tego albumu naprawdę wysoko zawiesiło poprzeczkę. Już jakiś czas temu na księgarskie półki trafiło ich zaproszenie do Muzeum Roślin. Wyprawa ta jest możliwa dzięki cudownie wydanej książce „Botanicum”

Bajecznie piękny atlas

To książka, którą z całą pewnością możemy sprezentować dziecku, ale nie tylko. Zakres informacji przemontowanych w niej jest przebogaty, a ilustracje zachwycają. Właściwie to kolejna już książka z Dwóch Sióstr którą można określić mianem rodzinnej, bo autorki przygotowały coś naprawdę wartego uwagi. Za tekst odpowiada Kathy Willis, która na co dzień pracuje w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew i właściwie jest profesorem Oxfordu. Katie Scott miała natomiast okazję w Polsce zaprezentować swoje umiejętności w wydanym już chwilę temu „Animalium”, które w 2014 roku zostało uznane za najlepszą książkę dziecięcą przez Sunday Times. To chyba całkiem dobre rekomendacje.

Co w środku

Książka została podzielona na sale, w końcu to muzeom. Sal tych jest siedem, każda traktuje o innym rodzaju roślin. Mamy palmy i storczyki, drzewa i trawy, arcybogaty świat flory. Najciekawiej jest jednak na końcu, w ostatniej sali, nazwanej Przystosowania, poznamy tam rośliny pasożytnicze, mięsożerne, odwiedzimy lasy namorzynowe. A pamiętajcie, sal jest aż siedem, w pozostałych też znajdziecie coś dla siebie. Wszystko to uzupełnione pięknymi rysunkami inspirowanymi rycinami jednego z dziewiętnastowiecznych przyrodników.

Jeśli zatem…

Jeśli zatem nie wiecie co kupić na Mikołaja lub Gwiazdkę. Jeśli wasze dziecko ma już te wszystkie przygodowe historie, wasz mąż wyczytał cała fantastykę świata, to sięgnijcie po „Botanicum”, wszyscy będą zadowoleni. Przecież pani profesor z szanowanej brytyjskiej instytucji nie pisze głupot! Pisze ciekawie, znakomicie pokazuje bogactwo zielonego, a właściwie nie tylko zielonego, świata, w którym naprawdę jest mnóstwo do zobaczenia.
Polecam zdecydowanie!

Podsumowanie:

Tytuł: Botanicum
Tekst: Kathy Willis
Ilustracje: Katie Scott
Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
Wydawca: Wydawnictwo Dwie Siostry
Ocena : 6/6

Powiązane posty

2 Thoughts to “Botanicum, czyli nieoczywisty pomysł na prezent”

  1. cytrynka

    Wziąwszy pod uwagę MASAKRYCZNE obcięcie godzin szkolnych na przedmioty przyrodnicze- porcja wiedzy podana w tak atrakcyjnej formie na pewno się przyda. Nie wiem, czy na przyrodzie czy biologii wymaga się jeszcze budowy kwiatu… Mojemu licealiście mat-fiz- biologia, geografia i chemia skończyła się w klasie I… A 2 godziny religii są do matury i moim zdaniem to skandal!

  2. Generalnie bardzo polecam, niebywale piękne i wartościowe wydawnictwo. W naszym przypadku zasadzam się bardziej na „Animalium”, bo moja sześciolatka zamierza zostać „słynną weterynarią” (weterynarką), ale „Botanicum” to identyczny poziom, albo nawet o włos wyższy.

Leave a Comment