złośćPrzeczytane 2019 

Nie wpadaj w złość, czyli poradnikowo

Nie wpadaj w złość to poradnik, a ja z nimi mam raczej nie po drodze. Chyba najbliższe tym klimatom są książki kucharskie, z pomocą których czasem działam w kuchni. Miewam jednak czasem problemy z gniewem, zatem w celu poprawy relacji rodzinnych zdecydowałem się sięgnąć. Są chyba nawet jakieś efekty. :)

Złość

Ja mam generalnie dość krótki lont, znaczy łatwo dość mnie wkurzyć. Szybko mi przechodzi, ale szybko wpadam w złość. Często zupełnie bez potrzeby wkręcam się na zdecydowanie zbyt wysoki poziom. Dość nieciekawie wpływa to na relacje zarówno rodzinne, jaki te ze znajomymi. Może dlatego mam ich tak niewielu. :/
Dlatego zdecydowałem się sięgnąć po ten poradnik, liczyłem że przynajmniej część zawartych w nim pomysłów uda się zrealizować. Może nie w pełni osiągnąłem to, co zamierzałem, ale chyba jest jakiś efekt.

Perspektywa

Najistotniejsze chyba jest w tej książce to, że pokazuje jak wiele zależy przede wszystkim od tego, z jakiej perspektywy patrzymy na daną sytuację. A drugą ciekawą sprawą jest to, jak bardzo ładnie, za pomocą prostej anegdoty, udało się autorowi uzmysłowić czytelnikowi jak bardzo często „zaklinamy” rzeczywistość. Jak usiłujemy to, co nam się przydarza, dopasować do siebie, do naszych oczekiwań.
Niby zdawałem sobie sprawę z obu tych elementów codzienności, ale dopiero ta książka dosadnie uzmysłowiła mi, jak ważne są obie te sprawy.

Podsumowanie

Czytało się to źle. Powoli, czy wręcz bardzo powoli. Czasem ciężko było wrócić, bo sporo było do  przemyślenia. Przyznam się szczerze, że chyba też pewnej części tego tekstu nie zrozumiałem do końca. Oczywiście zrozumiałem słowa, ale niekoniecznie ogarnąłem, co autor miał na myśli.
Ale warto było! Ta część, która dotarła do mojej głowy, mocno poruszała moimi zwojami mózgowymi. Poprawiła perspektywę patrzenia na codzienność i znacznie ograniczyła te momenty, którymi kierowała mną złość. Przynajmniej mam taką nadzieję.
Za jakiś czas, kiedy przetrawię wszystko co zapamiętałem przeczytam książkę Liebermana jeszcze raz, może zrozumiem więcej. ;)

Info:

Tytuł: Nie wpadaj w złość
Autor: David J. Lieberman
Tłumaczenie: Magdalena Hermanowska
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Do tramwaju:
też

Powiązane posty

Leave a Comment