MorderstwoPrzeczytane 2019 

Morderstwo w winnicy, nie taka sielska Prowansja?

Morderstwo w winnicy to trzecia już część opowieści o zbrodniach w Aix-en-Provence. Ten ważny ośrodek akademicki w południowej Francji w książkach M.L. Longworth pokazuje swoje mroczniejsze oblicze. O pierwszym tomie pisałem TUTAJ, a drugi, zdecydowanie lepszy znajdziecie TU.

Morderstwo w winnicy

Aix-en-Provence to miejsce pełne uroku. Otoczone winnicami i niewielkimi wzgórzami. Za sprawą akademickiego charakteru czas płynie tam jakby nieco inaczej niż w sąsiedniej Marsylii, czy w Paryżu. Jednak i tutaj, pomimo pewnego rodzaju sielskości, czasem daje znać o sobie zbrodnia. Tym razem zaczynamy od kradzieży win, sprawy absolutnie karygodnej i godnej potępienia. Dość szybko jednak pojawia się też trup młodej dziewczyny, a niedługo po nim ginie także pewna starsza kobieta. Czy te dwie sprawy coś łączy? Tak różne od siebie kobiety tracą życie i choć na pozór nic nie łączy tych zbrodni, to policjanci z Aix-en-Provence starają się je powiązać. Może to przeczucie, może to przypadek, ale mimo początkowego braku dowodów nie chcą odpuścić. Tylko co to może być?

Podsumowanie

Seria „Varlague i Bonnet na tropie” w bardzo udany sposób łączy zbrodnię i piękno Prowansji. Tło tych zbrodni jest naprawdę malownicze i  choć absolutnie wątek kryminalny nie jest tu pretekstowy, to jednak jak dla mnie pierwsze skrzypce gra tu francuskie południe. Owszem policyjna praca, współpraca tytułowych bohaterów, czy znakomity wątek kradzieży win dostarczają mnóstwa frajdy miłośnikom kryminałów. Mnie jednak urzekła przede wszystkim czająca się na każdym kroku historia tej okolicy, wątki enologiczne i samo Aix-en-Provence. Warstwa obyczajowa, jakże różna od tego co serwują nam skandynawscy mistrzowie również robi duże wrażenie. Postacie są znakomicie zbudowane, z każdym kolejnym tomem widać jak bardzo poprawia się warsztat autorki. A wścibska, walcząca ze sklerozą, starzejąca się właścicielka małego pieska, z którą los obszedł się niezbyt przyjemnie to prawdziwy majstersztyk.
Morderstwo w winnicy sprawdzi się znakomicie jako wakacyjna lektura. Może także okazać się niezłym przewodnikiem dla czytelników pragnących poznać południową Francję.

Info:

Tytuł: Morderstwo w winnicy
Autorka: M.L. Longworth
Tłumaczenie: Małgorzata Trzebiatowska
Wydawca: Smak Słowa
Do tramwaju:
jeśli tylko chcecie

Powiązane posty

Leave a Comment