Świat minionyPrzeczytane 2019 

Świat miniony, czas i jego zagadki

Świat miniony, którego autorem jest Tom Sweterlitsch ma na okładce polecankę Blake Croucha, który stoi za powstaniem bestsellera Mroczna materia. Szkoda tylko, że ów bestseller jest dość przeciętny i pełen kalek. Jeśli natomiast chodzi o Świat miniony, to podczas lektury szybko okazało się, ma on zdecydowanie więcej do zaoferowania.

Świat miniony

Co by było, gdyby prawie każde popełnione morderstwo można było stosunkowo łatwo wyjaśnić? Przecież za 10 lat najpewniej wiele spraw, które aktualnie spędzają sen z powiek śledczych już będzie wyjaśnione. Ktoś sobie coś przypomni, techniki kryminalistyczne pójdą do przodu, pies odkopie trupa w lesie. Szanse są spore, że wystarczy sięgnąć do akt. I taką właśnie sytuację mamy w tej książce. Agentka NCIS, Shannon Moss próbuje tej metody, aby odnaleźć zaginioną córkę zamordowanego marynarza. Przy okazji ma oczywiście nadzieję na wyjaśnienie tego, kto go zabił, ale to właśnie porwanie daje jej większą motywację. Czy skoki w przyszłość są tu łatwe? Absolutnie nie, ale wyjaśnienie tej sprawy może powstrzymać koniec świata. Jest presja czyż nie?

Czas i apokalipsa

Koniec świata jest jest bliski? A może odległy? To strasznie szybko się zmienia, kiedy każda podróż w czasie może drastycznie wpłynąć na przyszłość. Shannon Moss wie, że jest pewny niczym śmierć i podatki, ale zrobi wszystko, aby przed tym, gdy nastąpi kres, uratować jeszcze czyjeś życie. Bohaterka tej powieści to twarda, zdeterminowana babka, która nie waha się poświęcić swego czasu na pomoc innym. I mówimy tu o poświęcaniu czasu w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Podsumowanie

Historie z czasem w tle bywają bardzo często skomplikowane i nieco chaotyczne. Paradoksy, zmiany linii czasowych, przyszłość która nie nadejdzie często sprawiają autorom problem. Tom Sweterlitsch znakomicie sobie jednak z tym radzi. Wizja jego świata jest sensowna, spójna, akcja wciąga i nie nuży. Owszem ze dwa razy pojawia się pseudonaukowy bełkot, ale jest go naprawdę niewiele i nie wpływa jakoś znacząco na odbiór tej opowieści. Świat miniony moim zdaniem wypada bardzo przyzwoicie. Owszem, korzysta z wielu znanych schematów, ale ma w sobie też przynajmniej kilka świeżych pomysłów i zaskakuje raczej na plus. Nawet czytelników nieco starszych niż 45 lat :)

Info:

Tytuł: Świat miniony
Autor: Tom Sweterlitsch
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawca: Rebis
Do tramwaju:
wszędzie!

Powiązane posty

2 Thoughts to “Świat miniony, czas i jego zagadki”

  1. kierowca rajdowy

    Wydaje się być bardzo ciekawą książką. Czekam na kolejny twój post :)

    1. Janek

      Są już dostępne, zapraszam do lektury :D

Leave a Comment