Przeczytane 2013 

Kolejny czarodziej ze Szwecji

Tytuł: Misterioso
Autor: Arne Dahl
Wydawca: Muza
Do tramwaju: nie wiem, pożyczone więc czytane w domu

Ocena ogólna: 8/10

Chwilkę mnie nie było, bo dopadła mnie angina. Pisać nie pisałem, ale sporo udało się przeczytać, mam teraz nadzieję, że wena pozwoli nadgonić pisanie :)
Arne Dahl to pseudonim pana który naprawdę nazywa się Jan Lennart Arnald. Nic to właściwie dla mnie nie zmienia, bo nie znam żadnego z nich :), ale Arnald pracuje ponoć dla gości od nagrody Nobla więc na pisaniu co nieco się jednak zna. Mistrerioso to jego pierwsza powieść jaką przeczytałem i mam nadzieję ze Viv ( właścicielka ) nie zabije mnie za lekkie zagięcie okładki przez Młodego i pożyczy kolejne.
Książka opowiada historię seryjnego mordercy, który zabija biznesmenów, wlaścicieli sporego kapitału. Aby go unieszkodliwić powołana zostaje specjalna grupa dochodzeniowa składająca się ze świetnych policjantów, którzy nadepneli komuś na odcisk, ale są znakomici w swoim fachu. Zespół nazywa się Drużyna A i ma trochę większe uprawnienia niż jakikolwiek policjant w Szwecji.
Morderca pozostaje jednak nieuchwytny, trudno znaleźć coś co może łączyć ofiary, klub golfowy i bractwo wolnomularskie okazują się nietrafionym tropem kiedy ginie 4 ofiara. Praca grupy rozwija się wielotorowo, a my poza śledztwem obserwujemy ich wzajemne „docieranie się” i powolne odkrywanie co który z nich przeskrobał w „poprzednim” życiu.
Książka ma wszystkie zalety kryminałów skandynawskich, jest napisana z pomysłem, a pokręceni policjanci budzą większą sympatię niż Ci u Mankella. Właśnie z Mankellem Dhal jest często porównywany i przyznam że czyta mi się go lepiej. Przy zachowaniu ciekawej fabuły i klimatu jego proza jest odrobinę lżejsza, zdarza mu się bawić słowem co poprawia odbiór i powoduje, że książka nie jest aż tak dołująca.
Na listopad może nie polecam, ale w ciepły letni wieczór jak najbardziej.
Jeszcze raz dziękuję Viv za pożyczenie, to już kolejna świetna książka od Ciebie :)

Powiązane posty

2 Thoughts to “Kolejny czarodziej ze Szwecji”

  1. Bardzo lubię tę serię, na półce czeka na mnie najnowszy tom:)

    1. U mnie wszystko zależy od Viv :)

Leave a Reply