[Czytam synkowi] Poczytaj mi mamo reaktywacja właściwa

O wznowionym Poczytaj mi mamo pisałem już wcześniej. Książeczki różniły się od oryginałów tylko rozmiarem i wydane były w sam raz dla dzieciaków. Tutaj mamy już do czynienia z naprawdę porządną książką, takim wydawnictwem adresowanym chyba przede wszystkim dla dorosłych, którzy chcą poczytać maluchowi i uruchomić swoje wspomnienia. Taki dodatkowy „chłyt matetringowy” mający podnieść sprzedaż. Na szczęście towar dobry to nie ma co marudzić :)
Księgę pierwszą kupiłem już dwa lata temu na targach w Krakowie. Próbowaliśmy czytać już sporo wcześniej, ale dopiero w tym roku, po „wyczytaniu” tych cienkich zaczęliśmy częściej sięgać po to wydanie. Maszyna Losującego od razu wzięły „Daktyle” Danuty Wawiłow z ilustracjami Edwarda Lutczyna. Podczas wieczornego rytuału czytelniczego zdarzało się, że mama kończyła czytanie tą wierszowaną historyjką, a tata zaczynał od niej.

Potem dołączył kot Filemon z opowiadaniem Noc kota Filemona, bardzo pasującym do wieczornego czytania, a za chwilę i druga poczytajka o kotku zaczęła być czytywana regularnie. Wilczy apetyt cudownie pokazuje relację Filemona i Bonifacego, rzec można mentora i ucznia :).

W końcu przeczytaliśmy całość, ale nie będę opowiadał bzdur, że malucha wszystkie zachwyciły, bo tak nie jest. Poza sentymentem rodziców siłą tej książki jest różnorodność zebranych poczytajek. Znajdą w niej coś dla siebie i mniejsi i więksi, my na razie nadal jemy daktyle z kotem Filemonem.
Skoro już piszę o tej książce to chciałem zwrócić waszą uwagę na opowiadanie Przygoda na balkonie Heleny Bechlerowej, całkiem udane, ale dysponujące dodatkowym atutem w postaci znakomitych ilustracji Mari Ostrowskiej-Gabryś. Kilka zrobionych zdjęć wyszło mi nie najlepiej, ale uwierzcie, ilustracje są naprawdę cudne, w większości kolorystyka ograniczę się tylko do brązów, ale i tak robią wrażenie.

W skład tomu pierwszego wchodzą:

 • Daktyle – Danuta Wawiłow, ilustracje Edward Lutczyn 
 • Noc kota Filemona – Sławomir Grabowski i Marek Nejman,ilustracje Julitta Karwowska – Wnuczak 
 • Niebieska dziewczynka – Janina Porazińska, ilustracje Zdzisław Witwicki 
 • Kolczatek – Helena Bechlerowa, ilustracje Danuta Przymanowska – Rudzińska 
 • Wilczy apetyt – Sławomir Grabowski i Marek Nejman, ilustracje Julitta Karwowska – Wnuczak 
 • Chcę mieć przyjaciela – Danuta Wawiłow, ilustracje Zbigniew Rychlicki 
 • Cień pradziadka – Sławomir Grabowski i Marek Nejman, ilustracje Julitta Karwowska – Wnuczak 
 • Przygoda na balkonie – Helena Bechlerowa, ilustracje Maria Orłowska – Gabryś 
 • Agnieszka opowiada bajkę – Joanna Papuzińska, ilustracje Anna Stylo – Ginter 
 • Zaczarowana fontanna – Helena Bechlerowa, ilustracje Elżbieta Gaudasińska

My z synem polecamy, tym bardziej, że na półce czai się już drugi tom kupiony na targach w Katowicach.

18 komentarzy Dodaj swoje
 1. Moja ulubiona seria z dzieciństwa. Jeszcze mam schowane oryginalne wydania. Bardzo się ucieszyłem, kiedy zauważyłem kiedyś to nowe wydanie w księgarni.
  A moje stare i lekko już zniszczone zachowam dla potomnych. ;)

 2. Ach, ale wzięło mnie na sentymenty… :) Uwielbiałam te książeczki i przez wiele lat mieliśmy je w domu. Niestety zostały albo wyrzucone, albo oddane komuś, a teraz przydałyby się dla mojego 6-letniego brata.

 3. Najdziwniejsze jest to, że pamiętam tą serię, ale tylko przez pryzmat tych kolorowych obrazków na okładce – motylek, rybka, te rzeczy. Natomiast zupełnie nie pamiętam, które z tych opowiadań miałam i które mi czytano w dzieciństwie. :/

 4. Uwielbiałam te książeczki i to od nich praktycznie zaczęła się moja książkowa przygoda. Te z mojego dzieciństwa, naznaczone zębem czasu i moim własnym czytałyśmy razem z moją córką. Teraz schowane w pudle na strychu czekają na kolejnych małych czytelników. Ech…wspomnienia… :)

 5. Jeszcze nie mamy „Poczytaj mi mamo”, ale jak trochę moje dziecię podrośnie, na tyle by dłużej w skupieniu posiedzieć to kupie oba tomy :) Miło będzie powspominać :)

Dodaj komentarz