Przeczytane 2013 

I to już jest koniec !

Tytuł: Ostateczny argument królów
Autor:  Joe Abercrombie
Wydawca: MAG
Do tramwaju: tak

Ocena czytadłowa: 5+/6
Ocena bezludnowyspowa: 5+/6

I to już jest koniec ! Ale za to jaki, Abercrombie naprawdę dał ostro czadu. Ostateczny argument królów to zakończenie świetnej trylogii, tym bardziej cieszy, bo jego pojawienie się to był prawdziwy horror. ISA długo go nie wydawała aż w końcu MAG zdecydował się zamknąć temat i chwała mu za to.

Fraza „ostateczny argument królów“ ( łac ultima ratio regum ) to określenie przypisywane najczęściej Ludwikowi XIV oznaczające armaty. A jak armaty to wojna! Wojny u Abercrombiego dostajemy mnóstwo. Na północy plemiona tłuką się na całego, na południu Ghurkulczycy zbudowali flotę i ostro nie patyczkują się już z nikim

Każde z trójki bohaterów wybranych przez maga Bayaza ma swoje zadanie do wykonania, czasem naprawdę mocno dla czytelnika zaskakujące. W ogóle cały trzeci tom to mnóstwo zaskoczeń, zupełnie nieoczekiwanych dla czytelnika zwrotów akcji i pokaz prawdziwie świetnie napisanej krwistej fabuły. Mimo tego, że książka jest naprawdę długa ilość wydarzeń jest tak duża że nie nuży ani na moment. Do tego muszę przyznać, że w końcu zrozumiałem narzekania na tłumaczenie wcześniejszych tomów. W trojce mamy tekst nieuładzony, pełen potu krwi i flaków. Ale takich realnych, a nie w stylu gore.

Dla mnie pozycja obowiązkowa każdego fana fantasy i generalnie dobrej literatury. Książka inteligentna, interesująca, budząca ciekawość, pełna świetnie wykreowanych postaci. Mam nadzieję, że MAG dotrzyma obietnicy i wyda to raz jeszcze w całości w swoim tłumaczeniu. Wtedy kupię sobie drugi raz :)

ZDECYDOWANIE POLECAM !

Książkę przeczytałem w ramach wyzwania Czytam fantastykę

Powiązane posty

7 Thoughts to “I to już jest koniec !”

 1. Generalnie zgadzając się z tym co napisałeś (u mnie nie aż tak wysoko), to w jednym miejscu mam wątpliwości… Ty wierzysz w obietnice MAGa?

  1. Ano właśnie o Łukjanienkę też mi chodzi:(
   Najgorsze, że mają naprawdę lepsze tłumaczenia.

 2. Eee no co ty. Po tym co mi zrobili z Łukjanienką i Kim Harrison to im nie wierzę dopóki nie kupię . Nawet posta o tym napisałem :)
  http://www.tramwajnr4.pl/2013/02/zeby-potem-nikt-nie-narzeka.html

 3. Mam już w planach całą trylogię :) Może to i dobrze, że usłyszałam o niej dopiero niedawno, bo teraz nie muszę czekać na wydanie trzeciej części, tylko wszystko będę miała niemal jak na talerzu :)

 4. Mam już w planach całą trylogię :) Może to i dobrze, że usłyszałam o niej dopiero niedawno, bo teraz nie muszę czekać na wydanie trzeciej części, tylko wszystko będę miała niemal jak na talerzu :)

 5. Informuję, że recenzja została dodana do wyzwania „Czytam Fantastykę” :)
  serdecznie pozdrawiam!

 6. W ogóle nie znam tego gościa, nic a nic.
  Wrzucam do schowka.

Leave a Comment